KONKURS „PRZEZ DZIURKĘ OD… SERA” – PYTANIE 8

Na siódme pytanie konkursowe „Przez dziurkę od… sera” poprawnie jako pierwsza odpowiedziała Pani Aleksandra. Gomółki to małe serki, wyrabiane ręcznie z tłustego twarogu, najczęściej w formie wrzeciona lub spłaszczonej kuli. Wytwarzano je ugniatając w dłoniach masę twarogową z dodatkami, np. …

KONKURS „PRZEZ DZIURKĘ OD… SERA” – PYTANIE 7

Na szóste pytanie w konkursie „Przez dziurkę od… sera” poprawnie jako pierwsza odpowiedziała Pani Anna, której serdecznie gratulujemy. Czas na wyjaśnienie zagadki – sernice, nazywane też sernikami lub lesicami to budynki do suszenia serów stojące przy dworach. Drewniane, przeważnie kwadratowe, …

KONKURS „PRZEZ DZIURKĘ OD… SERA” – PYTANIE 6

Na piąte pytanie konkursowe prawidłowo odpowiedziała Pani Ewa. Wielkie gratulacje. Pytanie dotyczyło centryfugi, czyli urządzenia do pozyskiwania śmietany, szczególnie pożytecznego przy produkcji masła. Jest to cylindryczny pojemnik z kranikiem umieszczonym w dolnej części. Po nastawieniu mleka, gdy śmietana zostaje wybita …

GODZINY PRACY MUZEÓW W ŚWIĘTA WIELKANOCNE

Godziny pracy muzeów na terenie Włocławka (Gmach Główny, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Włocławka, Zbiory Sztuki): 8 KWIETNIA (sobota) – nieczynne 9 KWIETNIA (niedziela) – nieczynne 10 KWIETNIA (poniedziałek)– 10.00-14.00 Godziny pracy Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie: 8 KWIETNIA (sobota)– nieczynne …

ODESZŁA WYBITNA KUJAWSKA TWÓRCZYNI LUDOWA, PANI ZOFIA SZMAJDA-MIERZWICKA

  W dniu 11 marca 2023 r. zmarła pani Zofia Szmajda-Mierzwicka, wybitna twórczyni ludowa, zasłużona hafciarka, wybitna śpiewaczka, mistrzyni sypania wzorów piaskiem, malowania wnętrz i tworzenia ażurowych firanek papierowych.    Zofia Szmajda-Mierzwicka urodziła się 10 marca 1926 r. w Gajówce, w …

Zmarł Andrzej Krystek, dziennikarz Polskiego Radia PiK

Andrzej Krystek przez ponad 50 lat związany był zawodowo z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy. W swojej pracy zajmował się między innymi folklorem i regionalną kulturą tradycyjną. Od 1986 r. regularnie odwiedzał Muzeum Etnograficzne we Włocławku a później …

Rekonstrukcja młyna wodnego w Kłóbce

We wtorek 13 grudnia 2022 r. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku podpisało umowę na finansowanie projektu „Rekonstrukcji młyna wodnego w Kłóbce” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Pierwsze wiadomości na temat młyna wodnego w …

Relacja z uroczystego otwarcia Spichlerza w Kłóbce

Rewaloryzacja i adaptacja zabytkowego spichlerza dworskiego w Kłóbce dobiegła końca. Od 14 czerwca 2022 r. dwustuletni budynek jest udostępniony do zwiedzania jako kolejny obiekt Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Dzień wcześniej, 13 czerwca, odbyło się otwarcie spichlerza. Uroczystości towarzyszyło wręczenie nagród zarządu województwa osobom …

SPICHLERZ W KŁÓBCE OTWARTY!

Dobiegła końca rewaloryzacja i adaptacja zabytkowego spichlerza dworskiego. Od 14 czerwca 2022 r. dwustuletni budynek jest udostępniony do zwiedzania jako kolejny obiekt Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Spichlerz został zbudowany w latach 1822–1830, w stylu klasycystycznym i był wówczas jednym z …

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. To największa i najdłużej trwająca irredenta narodowa.  Już od 1861 r. społeczeństwo włocławskie brało udział w fali manifestacji narodowych. W tym samym roku w mieście wprowadzono stan wojenny, który z chwilą …

O opłatku słów kilka — Święta Bożego Narodzenia w kłóbskim dworze

Dwór rodziny Orpiszewskich jest już przygotowany na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. W salonie zagościła choinka, przyozdobiona tradycyjnymi dekoracjami, zaś w jadalni czeka na uczestników wieczerzy odświętnie zastawiony stół. Gdy już w całym domu pachnie choinką, piernikami i pomarańczami, gdy …

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tradycji ludowej

1 listopada większość z nas udaje się na cmentarz, bierze udział w nabożeństwie a następnie odwiedza rodzinne groby i zapala znicze. To czas zadumy, modlitwy, a także wspomnień i spotkań w gronie najbliższych. Dzień Wszystkich Świętych w Kościele katolickim poświęcony …