Zajęcia interaktywne pt. „Barwne pejzaże”

„Barwne pejzaże” to zajęcia interaktywne towarzyszące wystawie czasowej pt. „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX w”. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży klas licealnych. Założeniem zajęć jest wprowadzenie uczestników w świat …

WARSZTATY RODZINNE – DAWNY ŚWIAT DZIECKA

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztaty rodzinne, które odbędą się w Muzeum Etnograficznym. Pierwsza część spotkania odbędzie się na wystawie czasowej pod nazwą „Dawny świat dziecka”. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało dzieciństwo w XIX i XX wieku, …

Nowe zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie „Dawny świat dziecka”

W pierwszej części warsztatów uczestnicy zobaczą ekspozycję czasową pn. „Dawny świat dziecka”, na której dowiedzą się, jak wyglądało życie najmłodszych w ubiegłym wieku. Wystawa uświadomi zwiedzającym, że dzieciństwo jawiło się zupełnie inaczej niż współcześnie, wiązało się z surowym wychowaniem i …

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE „MUSEJON” DLA WŁOCŁAWSKIEGO MUZEUM

12 września 2023 r. w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w IV edycji konkursu MUSEJON — Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Dwa spośród sześciu wyróżnień otrzymało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. W kategorii …

Wystawa czasowa „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku” przedłużona do 24 września

Ze względu na wielkie zainteresowanie wystawą czasową oraz towarzyszącą jej ofertą edukacyjną Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zdecydowało o przedłużeniu czasu jej ekspozycji do 24 września 2023 r. Jest to przekrojowa prezentacja widoków Kujaw ukazanych na ponad 100 obrazach, grafikach …

Pożegnanie wystawy stałej „Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865–1945)” w Zbiorach Sztuki

Ekspozycja stała „Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865–1945)” otwarta została w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przy ul. Zamczej 10/12 w dniu 14 marca 1989 r. Przez ponad 34 lata wystawę odwiedzały kolejne pokolenia miłośników sztuki, badaczy i …

Rekonstrukcja młyna wodnego w Kłóbce (2)

Trwa odbudowa młyna na rzece Lubieńce przy skansenie w Kłóbce. Po wzmocnieniu istniejących fundamentów a w zasadzie starej, dolnej kondygnacji młyna przyszedł czas na rekonstrukcję części drewnianej budynku wraz z linią przemiałową. Najtrudniejszą częścią zadania jest montaż dębowego wału napędowego …

Rekonstrukcja młyna wodnego w Kłóbce

We wtorek 13 grudnia 2022 r. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku podpisało umowę na finansowanie projektu „Rekonstrukcji młyna wodnego w Kłóbce” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Pierwsze wiadomości na temat młyna wodnego w …

Relacja z uroczystego otwarcia Spichlerza w Kłóbce

Rewaloryzacja i adaptacja zabytkowego spichlerza dworskiego w Kłóbce dobiegła końca. Od 14 czerwca 2022 r. dwustuletni budynek jest udostępniony do zwiedzania jako kolejny obiekt Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Dzień wcześniej, 13 czerwca, odbyło się otwarcie spichlerza. Uroczystości towarzyszyło wręczenie nagród zarządu województwa osobom …

160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. To największa i najdłużej trwająca irredenta narodowa.  Już od 1861 r. społeczeństwo włocławskie brało udział w fali manifestacji narodowych. W tym samym roku w mieście wprowadzono stan wojenny, który z chwilą …

O opłatku słów kilka — Święta Bożego Narodzenia w kłóbskim dworze

Dwór rodziny Orpiszewskich jest już przygotowany na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. W salonie zagościła choinka, przyozdobiona tradycyjnymi dekoracjami, zaś w jadalni czeka na uczestników wieczerzy odświętnie zastawiony stół. Gdy już w całym domu pachnie choinką, piernikami i pomarańczami, gdy …

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w tradycji ludowej

1 listopada większość z nas udaje się na cmentarz, bierze udział w nabożeństwie a następnie odwiedza rodzinne groby i zapala znicze. To czas zadumy, modlitwy, a także wspomnień i spotkań w gronie najbliższych. Dzień Wszystkich Świętych w Kościele katolickim poświęcony …