Barwa i kolor – teoria barw

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z nowej oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie stałej pt. Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku. Skierowana jest do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i średnich.  Zajęcia odbywają się …

Historia odbita w szklanych paciorkach

Ludzie od zawsze uwielbiali nosić różnego rodzaju ozdoby. Początkowo wykonywano je z kości oraz muszelek. W momencie zdobycia umiejętności obróbki metali, biżuteria stawała się coraz bardziej kunsztowna. W czasach Imperium Rzymskiego produkowano szklane korale, nazywane paciorkami, które dzięki kupcom, docierały …

Budujemy mosty dla pana starosty

Wiek XIX to okres najintensywniejszego rozwoju Włocławka. Aby lepiej wyobrazić sobie, jak wyglądało miasto, wspólnie zbudujemy jego makietę, na której ustawimy najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu, fabryki, obiekty sakralne oraz domy mieszkalne. Podczas „tworzenia” Włocławka można będzie usłyszeć wiele ciekawostek i …

Z kozą na zapusty

Czy uniwersalne jest nadal powiedzenie „Gdzie koza chodzi, tam żytko się rodzi…?”. Czym charakteryzują się żywe do dziś na Kujawach zwyczaje zapustne? Jakie postacie maszerują przez kujawskie wsie w ostatnie dni karnawału? Czy zwyczaj ewoluował przez lata? Na te i …

Tradycyjnie – kreatywnie na Wielkanoc

Czy wiecie, czym się różni pisanka od kraszanki? Dlaczego „wybijanie żuru” było okazją do zalotów? Co to są „przywoływki”? Czemu w poniedziałek wielkanocny polewamy się wodą? Na spotkaniu opowiemy o wyjątkowych kujawskich tradycjach. W części warsztatowej skupimy się na wykonywaniu …

Andrzejkowe wróżby

Uczestnicy wysłuchają prelekcji o dawnych zwyczajach andrzejkowych, po czym będą wróżyć z wosku, łupinek orzecha, patyków itp. (Zajęcia odbywają się w listopadzie). Uwaga: lekcja dla uczniów klas 4–8 szkół podstawowych i szkół średnich. Koszt zajęć: bilet wstępu (dzieci do lat …

DAWNE GRY I ZABAWY DZIECI WIEJSKICH

ZAJĘCIA NA WSI Podróż w dawny świat wiejskiego dziecka i aktywna forma zabaw ruchowych. Lekcja rozwija zdolności poznawcze i przyczynia się do integracji grupowej. Jest również doskonałą inspiracją dla rodziców, nauczycieli, opiekunów czy edukatorów w ośrodkach kultury do uczenia dzieci …

Ene due rabe! Zabawy podwórkowe

Opowiemy uczestnikom, jak wyglądało dzieciństwo w XIX i XX wieku na polskiej wsi, po czym udamy się na świeże powietrze i będziemy się wspólnie bawić! Dzieci wcielą się w role: lisa, przepióreczki, kotka i myszy, a nawet spróbują swoich sił, …

Detektyw archeolog

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć archeolog i zobaczą efekty jego pracy. Poznają drogę, którą musi przebyć zabytek, aby mógł znaleźć się w sali muzealnej. Po omówieniu wszystkich zagadnień związanych z tym ciekawym zawodem, dzieci wcielą …

SURREALIZM – WOLNOŚĆ WYOBRAŹNI

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z nowej oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie czasowej pt. „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu”. Skierowana jest do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i średnich. Zajęcia odbywają się w gmachu Zbiorów …