MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

ODESZŁA MISTRZYNI HAFTU KUJAWSKIEGO, PANI IRENA NAJDEK


Gdzie:
Kiedy:

W poniedziałek, 22 kwietnia 2024 r. zgasło życie twórczyni ludowej – mistrzyni haftu kujawskiego PANI IRENY NAJDEK. 

Od blisko 60 lat była czołową hafciarką naszego regionu. Zdobnictwo stroju ludowego i jego adaptacje to Jej wielka pasja. Urodziła się 24 marca 1933 r. w tradycyjnej rodzinie wiejskiej w Dobiegniewie w pobliżu Włocławka. Zawsze z wielką nostalgią wspominała dom, z którego wyniosła wiele ciepła, dobra oraz mądrości życiowych i co najważniejsze, ogromne zamiłowanie do haftu. Po latach nauki, w l. 60. XX w. rozpoczął się dla p. Ireny czas twórczej pracy, której nadrzędnym celem było utrzymanie „przy życiu” kujawskiego haftu. Wyszywała, prowadziła liczne kursy nauki tego rękodzieła, brała udział w licznych konkursach sztuki ludowej we Włocławku oraz innych miejscowościach w Polsce. Była nie tylko utalentowaną hafciarką, ale miała wielkie zasługi na polu popularyzacji naszego zdobnictwa, biorąc udział w kiermaszach, festiwalach, wystawach i różnego rodzaju spotkaniach w całym kraju i poza jego granicami. Przez 23 lata (1986 – 2009) sprawowała funkcję prezesa Włocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, otaczając troską i opieką wszystkich, którzy działali na rzecz regionalnej sztuki. W 1974 r. nawiązała współpracę z włocławskim Muzeum, która trwała do końca życia. W zbiorach muzealnych znajdują się liczne prace Ireny Najdek, począwszy od elementów stroju (zwłaszcza czepców – była wirtuozem w ich wykonywaniu), kompletnego stroju jak i bielizny stołowej. Przez całe twórcze życie zebrała dziesiątki nagród, zajmując zawsze I lub II miejsca w konkurencjach konkursowych. 

 

Irena Najdek od początku działalności dała się poznać jako wybitna twórczyni. W 1981 r. została przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z siedzibą w Lublinie. Na przestrzeni wszystkich lat pracy została uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami. Do najważniejszych należą: tytuł Mistrz Rękodzieła Ludowego nadany przez Ministra Kultury i Sztuki (1982 r.), Zasłużony Działacz Kultury (1989 r.), nagroda w dziedzinie twórczości ludowej nadana przez Ministra Kultury i Sztuki (1997 r.), Srebrny Krzyż Zasługi (1998 r.), Dyplom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005 r.), odznaka honorowa przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008 r.) „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i inne, w tym, od 2000 r. coroczna nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych. Podsumowaniem wszystkich zasług jest przyznana w 2017 r. Nagroda im. Oskara Kolberga w uznaniu dokonań twórczych w kategorii: dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego. 

Odeszła od nas ostatnia z minionego pokolenia hafciarek, niezapomniana, wspaniała twórczyni, pełna optymizmu i zawsze z uśmiechem na twarzy. Taką Ją zapamiętamy.  

Ostatnie zdjęcie Pani Irenki zrobione przez nas podczas Kiermaszu Wielkanocnego — 17 marca 2024 r.

 

Skip to content