Muzeum Etnograficzne
Adres
Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6
87-800 Włocławek
Telefony
54 232 30 01
Koordynaty GPS
52°39’35.4″N,19°04’32.2″E
O oddziale
Szanowni Państwo,
informujemy, że z powodu realizacji prac remontowych związanych z dostosowaniem budynku do przepisów przeciwpożarowych, Muzeum Etnograficzne będzie zamknięte dla zwiedzających od 2 lipca do 29 września br. Termin ukończenia prac może ulec zmianie.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania pozostałych oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
Siedzibą Muzeum Etnograficznego jest kompleks budynków przy Bulwarach nad Wisłą z zabytkowym spichrzem wzniesionym w połowie XIX wieku (przed 1848 r.), prawdopodobnie wg projektu Franciszka Turnelle’a – ówczesnego architekta miejskiego Włocławka. Usytuowany ścianą szczytową do Wisły spichrz reprezentuje typową budowlę magazynową o funkcji przeładunkowej i posiada typowe cechy klasycyzmu. Jest to czterokondygnacyjny budynek murowany nakryty dachem dwuspadowym. Do szczytu odrestaurowanego spichrza dobudowano w latach 1980-1985 nową część nawiązującą architektonicznie do jego bryły. Wcześniej w tym miejscu stał spichrz drewniany, który spłonął w 1862 roku. Ekspozycje w Muzeum Etnograficznym zostały udostępnione zwiedzającym 10. X. 1986 roku.
Zaplanuj wizytę
KULTURA LUDOWA KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ
Wystawa zajmuje trzy kondygnacje zabytkowego spichrza. Przedstawia wieś z przełomu XIX/XX wieku, pokazując poprzez najistotniejsze jej elementy obraz nieistniejącej już kultury ludowej. Poszczególne zagadnienia pokazane zostały w następującej kolejności.
Działy gospodarki podstawowej, rolnictwo, hodowlę i rybołówstwo poprzedza wprowadzenie do całej wystawy zobrazowane mapami, tablicami zawierające informacje o historycznych czynnikach mających wpływ na kształtowanie się tradycyjnej kultury ludowej Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Podstawowy dział – rolnictwo prezentowany jest poprzez narzędzia używane do prac rolniczych (pługi, brony, radła, drapacze, ręczne siewniki) oraz fotogramy ukazujące cykl prac polowych. W drugiej części wystawy pokazane są przedmioty związane z hodowlą, z wylęganiem się drobiu (kosze, skojce), z przetwórstwem domowym (koryto do parzenia świń), z wykorzystywaniem zwierząt do prac polowych (jarzma) oraz transportu (uprząż końska). Specyfikę obu regionów, ich nadrzeczne wiślane położenie oraz obecność jezior, akcentują na wystawie przedmioty związane z rybołówstwem, które było ważnym sposobem zdobywania pożywienia. Prezentowana jest tutaj duża łódź wiślana, sieci oraz samołówki rybackie i kosze do przechowywania złowionych ryb. Wystawę wzbogacają krótkie teksty i fotogramy tematycznie związane z prezentowanymi działami.
Ekspozycja w tej części obejmuje pięć głównych rzemiosł: garncarstwo, kowalstwo, kołodziejstwo, bednarstwo, plecionkarstwo, stolarstwo. W każdym z działów są prezentowane zarówno narzędzia jak i wyroby rzemieślnicze, co ułatwia zwiedzającemu wyobrażenie o pracy ówczesnych wytwórców. Uzupełnieniem są krótkie teksty i fotogramy przedstawiające rzemieślników przy pracy. Prezentację rzemiosł kończy ciesielstwo ukazujące narzędzia pracy cieśli wiejskich i obrazujące poprzez rysunki podstawowe detale konstrukcyjne. Ta część wzbogacona jest licznymi przeźroczami ukazującymi typy budynków i całych zagród charakterystycznych dla Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
Ekspozycja w tej części prezentuje fragmenty wyposażenia wnętrza mieszkalnego, kujawskiego i dobrzyńskiego. Zestawienie ich obok siebie pozwala dostrzec istotne różnice w wyglądzie mebli charakterystycznych dla obu regionów. Ponadto pokazane są drobne sprzęty domowe związane z przygotowywaniem pożywienia i utrzymywaniem czystości. Oba aneksy łączy „ołtarzyk domowy”. Duży fragment wystawy poświęcony jest odświętnym strojom kujawskim. Są tutaj kobiece i męskie stroje Kujawiaków z poł. XIX wieku z zaakcentowaniem funkcjonujących jeszcze wówczas samodziałów oraz typowy dla regionu kujawskiego strój odświętny noszony na przełomie XIX/XX w. Uzupełniają całość materiały ikonograficzne, a więc kopie według szkiców Wojciecha Gersona z poł. XIX wieku pokazujące stroje kujawskie i kobiece nakrycia głowy.
Bogato prezentowana jest kolekcja zabytkowej rzeźby ludowej z wiodącym w tym regionie przedstawieniem Matki Boskiej Skępskiej wzorowanej na „cudownej”, gotyckiej figurze Maryi z sanktuarium maryjnego w Skępem. Prezentowane zabytki dają pełny przegląd istniejących na tym terenie warsztatów rzemieślniczych i tworzących tutaj artystów samorodnych. Ponadto pokazane są wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego oraz różni święci patroni (św. Jan Nepomucen, św. Wawrzyniec, św. Antoni Padewski).
Ostatni fragment wystawy przybliża żywe nadal na Kujawach zwyczaje zapustne. Pokazane są kostiumy i rekwizyty przebierańców zapustnych, pośród których wiodącą rolę odgrywały maszkary zwierzęce, „koń”, „bocian”, „niedźwiedź” i „koza” . Uzupełnieniem tej części ekspozycji są instrumenty muzyczne typowe dla kujawskich kapel ludowych. Niektóre z nich (harmonia, skrzypce) towarzyszyły zapustnym zwyczajom.
Malowane skrzynie z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
Wystawa stała na parterze Muzeum Etnograficznego ponownie udostępniona dla zwiedzających. W br. wraz z przeniesieniem do spichlerza dworskiego w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zabytków z zakresu rolnictwa, hodowli i rybołówstwa, zmieniona została część wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym we …
KULTURA LUDOWA KUJAW I ZIEMI DOBRZYŃSKIEJ
Wystawa zajmuje dwie kondygnacje zabytkowego spichrza. Przedstawia wybrane sfery tradycyjnej kultury chłopskiej przełomu XIX/XX wieku.
W chwili obecnej brak wystaw czasowych w oddziale muzeum
KALENDARIUM – czerwiec 2024
Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: CZERWIEC W MUZEUM
WERNISAŻ WYSTAWY POPLENEROWEJ XLI PLENERU MALARSKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY PT. „BAZYLIKA KATEDRALNA”
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na podsumowanie i otwarcie wystawy laureatów XLI pleneru malarskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Bazylika katedralna”, które odbędzie się 26 maja o godzinie 12.00 w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku. W plenerze uczestniczyło …
Zapraszamy na Noc Muzeów!
18 maja, już po raz kolejny otworzymy drzwi włocławskich oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej! Noc Muzeów rozpoczniemy w Zbiorach Sztuki, w których o godzinie 17.00, odbędzie się uroczysta inauguracja wystawy czasowej pod nazwą „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu”, …
KALENDARIUM – MAJ 2024
Zachęcamy do zapoznania się z kwietniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: MAJ W MUZEUM
WERNISAŻ WYSTAWY XLI PLENERU MALARSKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY PT. „BAZYLIKA KATEDRALNA”
26 maja w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku miało miejsce podsumowanie i otwarcie wystawy laureatów XLI pleneru malarskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Bazylika katedralna”. Wernisaż poprzedziło posiedzenie komisji oceniającej prace wykonane na XLI plenerze malarskim. Komisja zebrała się w …
NOC MUZEÓW 2024
18 maja, już po raz kolejny otworzyliśmy drzwi włocławskich oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej o nietypowej porze. Noc Muzeów rozpoczęliśmy w Zbiorach Sztuki, w których o godzinie 17.00, odbyła się uroczysta inauguracja wystawy czasowej pod nazwą „Zbigniew Stec (1952–2014). …
POSIEDZENIE JURY XLI PLENERU MALARSKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY PT. „BAZYLIKA KATEDRALNA”
W dniu 13 maja 2024 r., w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, odbyło się posiedzenie komisji oceniającej prace wykonane na XLI plenerze malarskim, który odbył się 12 maja 2024 r. Komisja zebrała się w składzie: – …
XLI PLENER MALARSKI Z CYKLU WŁOCŁAWEK W MALARSTWIE I RYSUNKU PT. „BAZYLIKA KATEDRALNA”
12 maja br. odbył się XLI plener malarski z cyklu Włocławek w malarstwie i rysunku pt. „Bazylika katedralna”. W plenerze uczestniczyło około 110 osób z czego prace oddało 101 uczestników, w tym: dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych nr …