Skansen w Kłóbce
Adres
87-840 Lubień Kujawski
Telefony
54 284 27 92
729 769 078
Koordynaty GPS
52°26’57.6″N,19°07’36.4″E
O oddziale
Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
Zaplanuj wizytę
Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół.
Uzupełnieniem krajobrazu są różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, z tradycyjnymi odmianami kwiatów i ziół oraz poletka uprawne i sady, wśród których bytują zwierzęta domowe i hodowlane.
Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki wznosi się dwór z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska — jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich.
Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje. W rytm muzyki ludowej odtwarzane są tańce regionalne. Główna atrakcja festynów to widowiska tematyczne obrazujące dawne zwyczaje i obrzędy .
POŁOŻENIE
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce położony jest w samym centrum Polski, 6 km od węzła „Kowal” na autostradzie A1, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91 (80 km na północ od Łodzi i 25 km na południe od Włocławka).
Dwór w Kłóbce został odbudowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
MŁYN WODNY
Młyn odbudowano na starym podpiwniczeniu przy jazie piętrzącym rzekę Lubieńkę. Budynek w formie opisanej w 1821 r. wyposażony jest w pełni sprawny układ napędowy z kołem wodnym i działającą linię przemiału zboża. Wnętrza zaaranżowano na okres międzywojenny.
SPICHLERZ DWORSKI
Spichlerz został zbudowany w latach 1822–1830, w stylu klasycystycznymi i był wówczas jednym z najokazalszych i najładniejszych obiektów tego typu na Kujawach. W spichlerzu jest prezentowana wystawa stała pn. „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”.
WIEŚ KUJAWSKA I DOBRZYŃSKA XVIII–XX W.
Na obszarze 5 hektarów, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu pól i lasów, znajduje się 18 obiektów dawnej architektury wiejskiej od XVIII do początku XX wieku, w tym trzy kompletne zagrody, barokowy kościółek, wiatrak, karczma, kuźnia, dawna szkoła i remiza.
DWÓR W KŁÓBCE
Dwór został wzniesiony po 1845 r. i rozbudowany w latach 1882-1884 przez Marię z Wodzińskich Orpiszewską, narzeczoną F. Chopina. Funkcje i bogate wyposażenie wnętrz odtworzono zgodnie z przekazami historycznymi. Dwór otacza zabytkowy park o powierzchni 7,5 hektara.
W chwili obecnej brak wystaw czasowych w oddziale muzeum
KALENDARIUM – PAŹDZIERNIK 2024
Zachęcamy do zapoznania się z październikowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: PAŹDZIERNIK W MUZEUM
WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ WE WŁOCŁAWSKIM MUZEUM!
Już po raz kolejny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dołącza do akcji „Weekend Seniora z Kulturą”. W dniach 5-6 października 2024 r. zapraszamy seniorów do uczestnictwa w spotkaniu oraz do zwiedzania oddziałów włocławskiego muzeum. W tych dniach cena biletu …
FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „U MŁYNARZA JANKA”
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „U młynarza Janka”, który odbędzie się w dniu 8 września (niedziela), w godz. 15.00-18.00, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. …
KALENDARIUM – WRZESIEŃ 2024
Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: WRZESIEŃ W MUZEUM
FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „U MŁYNARZA JANKA”
8 września 2024 r. bawiliśmy się w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce na ostatnim w tym roku festynie folklorystycznym z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „U młynarza Janka”. W dawnej wsi wrzesień był czasem zbierania ostatnich plonów z pól …
FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „WESELE NA KUJAWACH”
4 sierpnia na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się drugi w tym sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Wesele na Kujawach”. Dawne zwyczaje weselne zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin. …
FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „ZDAWINY NA KUJAWACH”
30 czerwca 2024 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się pierwszy w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zdawiny na Kujawach”. Tematem przewodnim imprezy był dawny obrzęd nazywanym zmówinami, zdawinami czy zaręczynami. Poprzedzały go rainy, na nie …
IX WIECZÓR POD LIPĄ – „CYGAŃSKA MIŁOŚĆ”
13 lipca 2024 r., o godz. 18.00 na tarasie ogrodowym zabytkowego dworu w Kłóbce odbyło się dziewiąte spotkanie organizowane w cieniu wiekowej lipy, które wypełnił koncert pt. „Cygańska miłość” w wykonaniu sopranistki Roksany Korban i kwartetu smyczkowego „Bydgoskich Solistów ARTE CON BRIO”. W programie …