Skansen w Kłóbce
Adres
87-840 Lubień Kujawski
Telefony
54 284 27 92
729 769 078
Koordynaty GPS
52°26’57.6″N,19°07’36.4″E
O oddziale
Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku.
Zaplanuj wizytę
Oprócz trzech zagród, na które składają się chałupy, stodoły, chlewiki, obórki, stajnie i spichlerze na terenie skansenowskiej wsi odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze — kuźnia, olejarnia i garncarnia oraz wiatrak „koźlak”. W centrum skansenowskiej wsi znajduje się stara karczma, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół.
Uzupełnieniem krajobrazu są różnego rodzaju ogrodzenia, studnie z żurawiem, ule i piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne. Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, z tradycyjnymi odmianami kwiatów i ziół oraz poletka uprawne i sady, wśród których bytują zwierzęta domowe i hodowlane.
Na terenie skansenu, nad spiętrzeniem rzeki Lubieńki wznosi się dwór z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska — jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich.
Dodatkową atrakcją skansenu są organizowane co roku: w ostatnią niedzielę czerwca, pierwszą niedzielę sierpnia i drugą niedzielę września festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Ożywają wtedy tradycyjne warsztaty, zapomniane już zajęcia i zwyczaje. W rytm muzyki ludowej odtwarzane są tańce regionalne. Główna atrakcja festynów to widowiska tematyczne obrazujące dawne zwyczaje i obrzędy .
POŁOŻENIE
Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce położony jest w samym centrum Polski, 6 km od węzła „Kowal” na autostradzie A1, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91 (80 km na północ od Łodzi i 25 km na południe od Włocławka).
Dwór w Kłóbce został odbudowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej
Dobiegła końca rewaloryzacja i adaptacja zabytkowego spichlerza dworskiego. Od 14 czerwca 2022 r. dwustuletni budynek jest udostępniony do zwiedzania jako kolejny obiekt Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
WIEŚ KUJAWSKA I DOBRZYŃSKA XVIII–XX W.
Na obszarze ok. 13 ha, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów, postawionych zostało 18 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Docelowo na terenie muzeum znajdzie się …
DWÓR W KŁÓBCE
Dwór w Kłóbce był siedzibą zasłużonego dla historii Polski rodu Orpiszewskich. Członkowie tego rodu byli uczestnikami wszystkich polskich powstań narodowych. Parterowa część budowli została wzniesiona po 1845 r. W latach 1882-1884 do dworu dobudowano piętrowe skrzydło pałacowe, w którym mieszkała …
W chwili obecnej brak wystaw czasowych w oddziale muzeum
KALENDARIUM – CZERWIEC 2023
Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: CZERWIEC W MUZEUM
„ESKAPADA” POZNAJ SWÓJ REGION Z PRZEWODNIKIEM
Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku z przewodnikiem w ramach akcji EKSPADA. ESKAPADA to zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą spróbować przygód w naszym regionie. Imprezę organizuje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, a jej gospodarzem jest ponad sześćdziesiąt organizacji. To za ich …
ZAPRASZAMY NA FESTYN FOLKLORYSTYCZNY PT. „BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA RATUNEK”
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na ostatni w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”, który odbędzie się w dniu 4 września (niedziela), w godz. 15.00–18.00, na …
RELACJA Z OSTATNIEGO W SEZONIE FESTYNU FOLKLORYSTYCZNEGO
W dniu 4 września 2022 r. odbył się ostatni w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Inspiracją do pokazania roli Ochotniczych Straży Pożarnych w wiejskich społecznościach były obchodzone w …
DRUGI FESTYN FOLKLORYSTYCZNY W KŁÓBCE ZA NAMI!
7 sierpnia 2022 r., na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się drugi w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Plon niesiemy, plon!”. Tym razem motywem przewodnim spotkania były zwyczaje „wieńcowe”, „okrężne”. Do tematu imprezy nawiązywały pokazy …
RELACJA Z WIECZORU POD LIPĄ
2 lipca 2022 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się koncert pt. „Od Chopina do Broadwayu”. Było to siódme spotkanie z cyklu „Wieczór pod lipą” organizowane na tarasie ogrodowym zabytkowego dworu w Kłóbce. Ze względu na miejsce, wspólnym mianownikiem dotychczasowych koncertów …