Gmach Główny
Adres
ul. Słowackiego 1a
87-800 Włocławek
Telefony
54 232 32 43
54 232 36 25
Koordynaty GPS
52°39’26.1″N,19°03’53.6″E
O oddziale
Budynek przy ul. Słowackiego 1a został wzniesiony w latach 1925-1930 z przeznaczeniem na pomieszczenie Muzeum Kujawskiego. Autorem projektu był ówczesny architekt miejski Stefan Narębski. Budowa w znacznej mierze była finansowana ze składek społecznych. Do 1972 r. gmach ten był jedyną siedzibą Muzeum Kujawskiego. Obecnie mieszczą się w nim oprócz gabinetu Dyrekcji i administracji muzeum: Dział Fajansu, ekspozycje stałe – „Fajans włocławski” oraz „Galeria portretu polskiego”.
Zaplanuj wizytę
WŁOCŁAWSKI FAJANS 1873-1991
We Włocławku przez prawie 120 lat nieprzerwanie produkowano fajans. W tym okresie produkcja ceramiki zdominowała włocławski przemysł, wpisując się w jego tradycję i stając się na długie lata wizytówką miasta.
Na ekspozycji stałej w gmachu głównym muzeum zaprezentowano 432 wyroby dawnych włocławskich fabryk fajansu ze wszystkich okresów produkcji. Poza dużą różnorodnością funkcji i form ceramicznych, ekspozycja ukazuje wszystkie techniki zdobienia fajansu – szablon, kalkę ceramiczną, zdobienia wypukłe, naciekowe i oczywiście ręczne malowanie.
Oprócz form użytkowych o różnym przeznaczeniu (od żyrandoli do nocnika), na ekspozycji prezentowane są wyroby dekoracyjne i okolicznościowe. Wystawę uzupełniają wielkoformatowe plansze z archiwalnymi fotografiami, na których w zwięzłej i klarownej formie opisano długą historię włocławskiego fajansu, proces jego produkcji oraz promocji poprzez „Biennale Fajansu”.
GALERIA PORTRETU POLSKIEGO
Ekspozycja stała „Galeria portretu polskiego” otwarta w 2009 r. prezentuje wybrane dzieła autorstwa wybitnych malarzy polskich. Znajdują się na niej obrazy od początku XIX w. do poł. XX w. Pokazane w układzie chronologicznym, dają widzowi możliwość poznania przemian stylistycznych, jakim ulegało malarstwo portretowe, najogólniej rzecz ujmując, od klasycyzmu do koloryzmu.
Na wystawie znalazły się portrety różnorodne pod względem typologicznym – we wnętrzu, na tle pejzażu, w całej postaci (en pied), grupowe, pendant portretowe czy portrety symboliczne. Poza odmiennością stylistyczną i typologiczną każdy z portretów jest utrwalonym wizerunkiem konkretnego człowieka – jego wyglądu, charakteru czy nastroju. Wystawę otwierają obrazy z 1. poł. XIX w. – portrety należące do późnego klasycyzmu i empire’u oraz epoki romantyzmu, w którym dominowały przejawy stylu mieszczańskiego (biedermeier). Ich twórcami są m.in. Józef Peszka, Franciszek Ksawery Lampi, Aleksander Molinari i Franciszek Pfanhauser. Na szczególne wyróżnienie zasługują obrazy artysty związanego z Włocławkiem – Feliksa Pęczarskiego, głuchoniemego, wybitnego malarza naturalistycznych scen rodzajowych, który spędził tu ostatnie lata życia. Z historią miasta związany jest też portret Wiktora Słupskiego – od 1832 r. kancelisty Urzędu Miejskiego we Włocławku.
Wśród obrazów z 2. poł. XIX w. znalazły się przede wszystkim płótna artystów należących do grona „polskich monachijczyków” m.in. Kazimierza Alchimowicza, Józefa Simmlera, Witolda Pruszkowskiego, Władysława Czachórskiego, Teodora Axentowicza. W gronie malarzy realistów, naśladujących naturę z dokładnością niemal fotograficzną, znalazł się Andrzej Grabowski i Anna Bilińska-Bohdanowicz – uczennica Gersona, absolwentka Akademie Julian w Paryżu.
Grupa dzieł młodopolskich jest różnorodna i reprezentatywna dla wielu kierunków występujących w sztuce polskiej lat 1890-1914. Impresjonizm reprezentuje Leon Wyczółkowski, symbolizm – Jacek Malczewski i Vlastimil Hofman, secesję Józef Mehoffer. Wojciech Weiss w Portrecie Jentysównej czerpał zarówno z impresjonizmu, jak i z secesji. Z 1909 r. pochodzi obraz Haftująca kobieta Dawida Haltrtechta – włocławskiego malarza pochodzenia żydowskiego, hołdującego symbolizmowi i postimpresjonizmowi – zakupiony do zbiorów w 2013 r., w ramach programu MKiDN „Kolekcje” – priorytet „Kolekcje muzealne”.
Prezentowany na wystawie zbiór obrazów z okresu międzywojennego jest najbardziej różnorodny pod względem stylistycznym. Tu znajduje się portret Stanisława Ignacego Witkiewicza malowany z dozą ekspresjonizmu i wyrazisty wizerunek Józefa Świrysza-Ryszkiewicza w stylu art déco, okazałe portrety Alfonsa Karpińskiego, Wojciecha Kossaka, Bolesława Barbackiego – przykłady malarstwa salonowego i realistycznego. Szkicowe, ekspresyjne Wizerunki Olgi Boznańskiej czy Zbigniewa Pronaszki nie są typowe w ich dorobku – odbiegają od kierunków, z którymi byli związani – impresjonizmu czy kubizmu. Na szczególną uwagę zasługuje Portret wachmistrza namalowany w 1920 r. przez Konrada Krzyżanowskiego.
Przedstawia Leona Lissowskiego – patriotę, żołnierza, społecznika związanego z ziemią lipnowską i Włocławkiem. Został zakupiony w 2015 r., dzięki wsparciu MKiDN (w ramach programu „Kolekcje”, priorytet „Kolekcje muzealne”) i dotacji Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uzupełnieniem „Galerii portretu polskiego” jest ekspozycja wizerunków postaci historycznych. Znalazły się na niej portrety królów, bohaterów narodowych, powstałe od XVII w. po 2. poł. XX w. – zarówno dzieła artystów anonimowych, jak i warsztatów wybitnych twórców – m.in. Antona van Dycka czy Marcello Bacciarellego.
GALERIA PORTRETU POLSKIEGO
Ekspozycja stała „Galeria portretu polskiego” otwarta w 2009 r. prezentuje wybrane dzieła autorstwa wybitnych malarzy polskich. Znajdują się na niej obrazy od początku XIX w. do poł. XX w. Pokazane w układzie chronologicznym, dają widzowi możliwość poznania przemian stylistycznych, jakim …
WŁOCŁAWSKI FAJANS 1873-1991
We Włocławku przez prawie 120 lat nieprzerwanie produkowano fajans. W tym okresie produkcja ceramiki zdominowała włocławski przemysł, wpisując się w jego tradycję i stając się na długie lata wizytówką miasta. Na ekspozycji stałej w gmachu głównym muzeum zaprezentowano 432 wyroby …
W chwili obecnej brak wystaw czasowych w oddziale muzeum
KALENDARIUM – WRZESIEŃ 2024
Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: WRZESIEŃ W MUZEUM
KALENDARIUM – czerwiec 2024
Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: CZERWIEC W MUZEUM
ZAPRASZAMY NA KONCERT Z CYKLU MUZYKA W MUZEUM
W piątek 7 czerwca o godzinie 17.00 w gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1a we Włocławku odbędzie się koncert dyplomantek z Zespołu Szkół Muzycznych im. Cz. Niemena. W koncercie wystąpią dwie śpiewaczki – Katarzyna Sosnowska i Julia Stasinowska z …
Zapraszamy na Noc Muzeów!
18 maja, już po raz kolejny otworzymy drzwi włocławskich oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej! Noc Muzeów rozpoczniemy w Zbiorach Sztuki, w których o godzinie 17.00, odbędzie się uroczysta inauguracja wystawy czasowej pod nazwą „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu”, …
NOC MUZEÓW 2024
18 maja, już po raz kolejny otworzyliśmy drzwi włocławskich oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej o nietypowej porze. Noc Muzeów rozpoczęliśmy w Zbiorach Sztuki, w których o godzinie 17.00, odbyła się uroczysta inauguracja wystawy czasowej pod nazwą „Zbigniew Stec (1952–2014). …
ESKAPADA. POZNAJ SWÓJ REGION Z PRZEWODNIKIEM 2024
W ramach akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” odbywającej się 27 i 28 kwietnia 2024 r wspólnie zwiedzaliśmy wszystkie oddziały naszego Muzeum. Celem X już edycji imprezy jest propagowanie różnych form zwiedzania, poznawanie regionu i korzystanie z atrakcji turystycznych …
KONCERT KARNAWAŁOWY W MUZEUM
10 lutego 2024 r. w gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1a we Włocławku odbył się Koncert karnawałowy w wykonaniu zespołu „Camerata seconda” oraz uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej z Aleksandrowa Kujawskiego. W programie koncertu znalazły się utwory Johanna Straussa, …
WIECZORNICA PATRIOTYCZNA
12 listopada spotkaliśmy się w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej na WIECZORNICY PATRIOTYCZNEJ zorganizowanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wystąpił chór męski „Osięciny” pod batutą Tomasza Cybulskiego, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Kierownikiem chóru, a zarazem …