MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Zbiory Sztuki

Adres

ul. Zamcza 10/12
87-800 Włocławek

Telefony

54 232 50 61


O oddziale

Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku mieszczą się w zabytkowym spichrzu przy ul. Zamczej 10/12, który został wybudowany w 1839 r. W 1981 r. spichlerz przekazano muzeum. W 1988 r. ukończono prace konserwatorskie i adaptacyjne do celów ekspozycyjnych i magazynowych. Jednocześnie dobudowano do niego część administracyjną. Budynek został oddany do użytku publicznego w 1989 r.

Zaplanuj wizytę

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.

 

Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.

 

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO (1865-1945)

Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić od nowa, kupując rzeźby przede wszystkim od mieszkańców Włocławka i Ciechocinka. Po pierwszej monograficznej wystawie w muzeum we Włocławku w 1979 r. uzupełniono znacząco zbiór zakupami od córki rzeźbiarza Marii Fiszer i członków jego rodziny z Torunia.

 

Na wystawie mającej charakter biograficzny znalazły się rzeźby figuralne. Wśród nich portretowe, rzeźby sakralne, niewielkie figurki animalistyczne. Dominują na wystawie przedmioty użytkowe – wazony, patery, przyciski na biurko. W większości tych rzeźb widoczna jest inspiracja secesją – w pozach nagich nimf, kobiet z rozwianymi włosami i przede wszystkim w ornamentyce czerpiącej motywy ze świata roślinnego czy sztuki Dalekiego Wschodu.

 

Oprócz rzeźb na wystawie znajdują się malowane akwarelą i olejami pejzaże, rysunki, szkice Wacława Bębnowskiego. Biografię artysty ilustrują pamiątki – dokumenty i fotografie, na planszach znajduje się kalendarium najważniejszych zdarzeń z życia artysty.

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

Uwaga! Szanowni Państwo, ze względu na rozpoczęte prace digitalizacyjne, ekspozycja stała „Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego” zostaje wyłączona z dostępu dla zwiedzających od 3.07. do 21.07.2023 r. Za utrudnienia przepraszamy i zachęcamy do odwiedzania pozostałych wystaw w Zbiorach Sztuki przy ul. …

ZNAKI PIENIĘŻNE ODRODZONEJ POLSKI

Od 14 grudnia 2023 r. w gmachu Muzeum Zbiory Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 prezentowana jest wystawa pt. „Znaki pieniężne Odrodzonej Polski”. Znaki pieniężne są doskonałym świadectwem czasów, w których funkcjonowały. Przygotowywana wystawa, na przykładzie banknotów i monet, pokaże najważniejsze …

KALENDARIUM – MARZEC 2024

Zachęcamy do zapoznania się z marcowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: MARZEC W MUZEUM

Warsztaty rodzinne „Tradycyjnie — kreatywnie na Wielkanoc”

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na kolejne warsztaty rodzinne, które odbędą się już 10 marca! Na wstępie naszych zajęć porozmawiamy o regionalnych zwyczajach wielkanocnych, tradycyjnych potrawach postnych i świątecznych, święconce oraz sposobie dekorowania jaj na Kujawach. Nie zabraknie również pracy …

KALENDARIUM – LUTY 2024

Zachęcamy do zapoznania się z lutowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: LUTY W MUZEUM

FERIE W MUZEUM

„Naładuj baterie i przyjdź do nas w ferie” to cykl warsztatów edukacyjnych dla grup zorganizowanych oraz rodzin z dziećmi. Zajęcia odbywały się w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Historii Włocławka oraz w Zbiorach Sztuki. Wszystkie  warsztaty poprzedziła krótka prelekcja bądź oprowadzenie po …

WYKŁAD Z PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ „PIENIĄDZ W SZTUCE”

5 lutego w gmachu Zbiorów Sztuki odbył się na wykład z prezentacją multimedialną pt. „Pieniądz w sztuce”. W ramach prezentacji zostały przybliżone sceny biblijne oraz sceny rodzajowe, w których istotną rolę odgrywają monety lub banknoty. Obok nowotestamentowych motywów Wdowiego grosza czy Grosza …

NIEDZIELA Z KUSTOSZEM NA WYSTAWIE CZASOWEJ PT. „ZNAKI PIENIĘŻNE ODRODZONEJ POLSKI”

4 lutego 2024 r. w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 odbyła się „Niedziela z kustoszem”. Spotkanie poprowadzili jej autorzy – Marian Cieślak z Działu Numizmatyki, Medalierstwa i Metrologii Historycznej naszego Muzeum oraz Andrzej Ziobrowski reprezentujący Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego …

Skip to content