Zbiory Sztuki
Adres
ul. Zamcza 10/12
87-800 Włocławek
Telefony
54 232 50 61
Koordynaty GPS
52°39'40.5"N,19°04'14.0"E
O oddziale
Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku mieszczą się w zabytkowym spichrzu przy ul. Zamczej 10/12, który został wybudowany w 1839 r. W 1981 r. spichlerz przekazano muzeum. W 1988 r. ukończono prace konserwatorskie i adaptacyjne do celów ekspozycyjnych i magazynowych. Jednocześnie dobudowano do niego część administracyjną. Budynek został oddany do użytku publicznego w 1989 r.
Zaplanuj wizytę
RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)
Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.
Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.
ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO (1865-1945)
Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić od nowa, kupując rzeźby przede wszystkim od mieszkańców Włocławka i Ciechocinka. Po pierwszej monograficznej wystawie w muzeum we Włocławku w 1979 r. uzupełniono znacząco zbiór zakupami od córki rzeźbiarza Marii Fiszer i członków jego rodziny z Torunia.
Na wystawie mającej charakter biograficzny znalazły się rzeźby figuralne. Wśród nich portretowe, rzeźby sakralne, niewielkie figurki animalistyczne. Dominują na wystawie przedmioty użytkowe – wazony, patery, przyciski na biurko. W większości tych rzeźb widoczna jest inspiracja secesją – w pozach nagich nimf, kobiet z rozwianymi włosami i przede wszystkim w ornamentyce czerpiącej motywy ze świata roślinnego czy sztuki Dalekiego Wschodu.
Oprócz rzeźb na wystawie znajdują się malowane akwarelą i olejami pejzaże, rysunki, szkice Wacława Bębnowskiego. Biografię artysty ilustrują pamiątki – dokumenty i fotografie, na planszach znajduje się kalendarium najważniejszych zdarzeń z życia artysty.
Życie i twórczość Wacława Bębnowskiego (1865-1945)
Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego (1865-1945). Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić …
RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)
Uwaga! Szanowni Państwo, ze względu na rozpoczęte prace digitalizacyjne, ekspozycja stała „Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego” zostaje wyłączona z dostępu dla zwiedzających od 3.07. do 21.07.2023 r. Za utrudnienia przepraszamy i zachęcamy do odwiedzania pozostałych wystaw w Zbiorach Sztuki przy ul. …
PALETA KUJAW. IKONOGRAFIA REGIONU W MALARSTWIE, GRAFICE I RYSUNKU XX W.
Od 26 maja 2023 r., w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej prezentowana jest wystawa „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX w”. Ekspozycja jest przekrojową prezentacją widoków Kujaw ukazanych na ponad 100 obrazach, grafikach oraz rysunkach …
KALENDARIUM – PAŹDZIERNIK 2023
Zachęcamy do zapoznania się z październikowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: PAŹDZIERNIK W MUZEUM
Wernisaż wystawy Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki
To już XIV edycja biennale, Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Idee profesora Aleksandra Jackowskiego by wydobyć na światło dzienne niezwykłą samorodną twórczość wciąż towarzyszą tej największej prezentacji polskich artystów z kręgu sztuki …
KALENDARIUM – WRZESIEŃ 2023
Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: WRZESIEŃ W MUZEUM
PEJZAŻ I PEJZAŻYŚCI POLSCY — WYKŁAD Z PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ W PRZESTRZENI WYSTAWY „PALETA KUJAW”
17 września w gmachu Zbiorów Sztuki odbył się wykład z prezentacją multimedialną pt. „Pejzaż i pejzażyści polscy”. Motywem przewodnim wykładu był pejzaż w malarstwie, grafice i rysunku. W ramach prezentacji, jerzy Jabczyński z Działu Sztuki MZKiD zaprezentował dzieła kilkunastu najwybitniejszych …
WARSZTATY RODZINNE – BARWNE PEJZAŻE – WYDRAPYWANKA
10 sierpnia odbyły się trzecie wakacyjne warsztaty rodzinne. Po wystawie czasowej pt. „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX wieku” oprowadzał kierownik Zbiorów Sztuki – Adam Zapora. W części warsztatowej, którą poprowadziła Kalina Ciesielska z Działu Edukacji …
NIEDZIELA Z KUSTOSZEM NA WYSTAWIE “PALETA KUJAW…”
23 lipca 2023 r. odbyliśmy nietypową podróż po Kujawach. Podczas kuratorskiego oprowadzania po wystawie czasowej „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX w” prezentowanej w Zbiorach Sztuki uczestnikom zostały wręczone mapki z zaznaczonymi miejscowościami, których widoki pojawiły się …