MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Zbiory Sztuki

Adres

ul. Zamcza 10/12
87-800 Włocławek

Telefony

54 232 50 61


O oddziale

Zbiory Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku mieszczą się w zabytkowym spichrzu przy ul. Zamczej 10/12, który został wybudowany w 1839 r. W 1981 r. spichlerz przekazano muzeum. W 1988 r. ukończono prace konserwatorskie i adaptacyjne do celów ekspozycyjnych i magazynowych. Jednocześnie dobudowano do niego część administracyjną. Budynek został oddany do użytku publicznego w 1989 r.

Zaplanuj wizytę

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty gromadzonej w muzeum od 1966 r. Znajdują się na niej kompozycje ceramiczne nazywane przez artystę OŁTARZAMI, rzeźby wolno stojące i przyścienne maski z lat 1964-1990. Rzeźby o tematyce sakralnej i animalistycznej – zwierzęta fantastyczne wykonane w wypalanej glinie, niektóre pokryte barwnymi szkliwami, stanowią przegląd dorobku artystycznego Stanisława Zagajewskiego z najbardziej interesującego, aktywnego i kreatywnego okresu twórczości rzeźbiarza. Oprócz kilkudziesięciu rzeźb przyściennych i wolno stojących na wystawie prezentowanych jest 8 monumentalnych kompozycji ołtarzowych powstałych w latach 1968-1976.

 

Po śmierci Stanisława Zagajewskiego wystawa została wzbogacona o fotogramy przedstawiające artystę oraz cytaty z fragmentami jego wypowiedzi, pochodzące z różnych okresów. Teraz, kiedy artysty nie ma już wśród nas, istnieje nadal w otoczeniu swoich rzeźb, lecz w wymiarze wirtualnym. Zwiedzając wystawę, można oglądać na wielkoformatowym ekranie filmy ukazujące artystę rzeźbiącego swoje dzieła i opowiadającego o sztuce. Można także przypomnieć sobie warunki w jakich żył i tworzył oraz jak spacerował z wózkiem w towarzystwie psów po Włocławku. Twórczość „Włocławskiego Nikifora” jest tak samo ciekawa i oryginalna, jak jego filozofia i sposób bycia. Te wszystkie elementy są nierozłączne i składają się na pełny portret artysty.

 

ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ WACŁAWA BĘBNOWSKIEGO (1865-1945)

Wystawa prezentuje fragment kolekcji rzeźb Wacława Bębnowskiego. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada największą kolekcję rzeźb i pamiątek Wacława Bębnowskiego. Mieszkający w Aleksandrowie Kujawskim artysta pierwsze rzeźby przekazał do zbiorów przed II wojną światową. Po wojnie kolekcję zaczęto gromadzić od nowa, kupując rzeźby przede wszystkim od mieszkańców Włocławka i Ciechocinka. Po pierwszej monograficznej wystawie w muzeum we Włocławku w 1979 r. uzupełniono znacząco zbiór zakupami od córki rzeźbiarza Marii Fiszer i członków jego rodziny z Torunia.

 

Na wystawie mającej charakter biograficzny znalazły się rzeźby figuralne. Wśród nich portretowe, rzeźby sakralne, niewielkie figurki animalistyczne. Dominują na wystawie przedmioty użytkowe – wazony, patery, przyciski na biurko. W większości tych rzeźb widoczna jest inspiracja secesją – w pozach nagich nimf, kobiet z rozwianymi włosami i przede wszystkim w ornamentyce czerpiącej motywy ze świata roślinnego czy sztuki Dalekiego Wschodu.

 

Oprócz rzeźb na wystawie znajdują się malowane akwarelą i olejami pejzaże, rysunki, szkice Wacława Bębnowskiego. Biografię artysty ilustrują pamiątki – dokumenty i fotografie, na planszach znajduje się kalendarium najważniejszych zdarzeń z życia artysty.

„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku”

„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku” jest wielowątkową opowieścią, która prowadzi przez nurty i style w sztuce tego okresu, tematy dzieł, postaci autorów należących do czołówki polskich artystów oraz odsłania dorobek kujawskich twórców, znanych, ale rzadziej prezentowanych w …

RZEŹBA CERAMICZNA STANISŁAWA ZAGAJEWSKIEGO (1927-2008)

Wystawa poświęcona jest twórczości jednego z bardziej znanych, polskich artystów z kręgu „l`art brut”. Jest ona przekrojową prezentacją twórczości Stanisława Zagajewskiego (ur. ok. 1927 r., zm. 2008 r.) od 1963 r. związanego z Włocławkiem. Wystawa obejmuje fragment kolekcji rzeźb artysty …

ZBIGNIEW STEC (1952–2014). Na granicy snu

W Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku eksponowana jest wystawa „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu” przedstawiająca prace najwybitniejszego włocławskiego surrealisty. Prezentacja została przygotowana 10 lat po śmierci artysty. Pokaz ma na celu przybliżenie drogi rozwoju twórczego …

Wakacyjne warsztaty dla grup zorganizowanych

Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane na warsztaty muzealne, które będą odbywały się we wtorki, środy i czwartki. Posiadamy szeroką ofertę zajęć dla dzieci w każdym wieku: warsztaty nawiązujące do kultury ludowej („Moda na ludowo”, „Zabawki z drewnianej chatki”), warsztaty archeologiczne („Między …

DRUGIE WAKACYJNE WARSZTATY RODZINNE Z CYKLU „WAKACJE WŚRÓD WYSTAW”

18 lipca 2024 r. (czwartek) o godzinie 11.00 zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na drugie warsztaty rodzinne z cyklu „WAKACJE WŚRÓD WYSTAW”, które odbędą się w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12. Warsztaty inspirowane twórczością Zbigniewa Steca, artysty malarza i …

„Niedziela z kustoszem” — spotkanie na wystawie „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu.”

7 lipca, o godzinie 12.00, zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki na „Niedzielę z kustoszem”. Komisarz wystawy — Jerzy Jabczyński opowie o twórczości Zbigniewa Steca i jego drodze artystycznej, przybliży także rozważania o sztuce oraz założenia teoretyczne, jakimi się kierował artysta, …

KALENDARIUM – czerwiec 2024

Zachęcamy do zapoznania się z czerwcowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Plik do pobrania: CZERWIEC W MUZEUM  

„NIEDZIELA Z KUSTOSZEM” SPOTKANIE NA WYSTAWIE „ZBIGNIEW STEC (1952–2014). NA GRANICY SNU”

7 lipca, w gmachu Zbiorów Sztuki odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”. Komisarz wystawy — Jerzy Jabczyński opowiedział o twórczości Zbigniewa Steca i jego drodze artystycznej, przybliżył także rozważania o sztuce oraz założenia teoretyczne, jakimi się kierował …

WERNISAŻ WYSTAWY „ZBIGNIEW STEC (1952–2014). NA GRANICY SNU”

W dniu 18 maja 2024 r. w gmachu Zbiorów Sztuki MZKiD przy ul. Zamczej 10/12 została otwarta wystawa „Zbigniew Stec (1952–2014). Na granicy snu” przedstawiająca prace najwybitniejszego włocławskiego surrealisty. Prezentacja została przygotowana 10 lat po śmierci artysty. Pokaz ma na …

NOC MUZEÓW 2024

18 maja, już po raz kolejny otworzyliśmy drzwi włocławskich oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej o nietypowej porze. Noc Muzeów rozpoczęliśmy w Zbiorach Sztuki, w których o godzinie 17.00, odbyła się uroczysta inauguracja wystawy czasowej pod nazwą „Zbigniew Stec (1952–2014). …

ESKAPADA. POZNAJ SWÓJ REGION Z PRZEWODNIKIEM 2024

W ramach akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” odbywającej się 27 i 28 kwietnia 2024 r wspólnie zwiedzaliśmy wszystkie oddziały naszego Muzeum. Celem X już edycji imprezy jest propagowanie różnych form zwiedzania, poznawanie regionu i korzystanie z atrakcji turystycznych …

Skip to content