Grafika “Melancholicy – Zima” – MK-4774 S

Engelbrecht Martin (1684-1756),
ok. 1750 r.
Niemcy,
wys. 207 mm, szer. 301 mm (karta: 220 x 317 mm)
papier,
miedzioryt,
zima, pieniądze, staruszka,
p.d "Mart. Engelbert excud A.V.
MK-4774 S

Czwarta rycina z cyklu Cztery temperamenty wykonana i wydana przez Martina Engelbrechta w Augsburgu ok. 1750 r. Artysta podjął temat odmienności charakteru ludzkiego zależnego od pór roku. Ukazane sceny charakteryzują doskonale temperament zimowych melancholików. Grafika przedstawia pięć scen zakomponowanych w dekoracyjnym obramieniu z rocaille w typie rokokowym. Po lewej stronie dwie kobiety ubrane w zimowe stroje grzeją dłonie przy żarzącym się węglu. W dali za nimi pejzaż wiejski z budynkami pokrytymi śniegiem i parą spacerującą wśród oszronionych drzew. W prawym narożu kompozycji ukazano wnętrze salonu z kominkiem, przy którym stoi zmartwiona starsza kobieta. Przed nią, przy stole siedzi dziewczyna licząca kosztowności oraz człowiek zagłębiony w lekturze. Pośrodku, ukryty nieco za wysokim oparciem fotela mężczyzna z zaplamionym nożem w lewej dłoni. Przy jego stopach stoi sowa z rozpostartymi skrzydłami. Melancholicy odznaczający się refleksyjnym usposobieniem, łatwością popadania w depresję, należą do osób, których temperament kojarzony jest z zimą, chłodem i mrokiem. Sowa pojawia się tu jako symbol nocy, mądrości, ale też niepokoju.