50 zł, Władysław Jagiełło (1386-1434) – MK-4520 NH

srebro (Ag 999/1000),
bicie (stempel zwykły),
moneta (król, Jagiełło),
Na awersie, pod łapą orła, znak Mennicy Państwowej-monogram wiązany MW. Na rewersie, pod przecięciem tułowia inicjał: H.
MK-4520 NH

Moneta stanowi siódmą monetę z serii "Skarby Stanisława Augusta", odworowującą słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonana na zlecenie St. Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Fili Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie. Moneta jest zaopatrzona w certyfikat autentyczności.Moneta jest wierna kopią medalu, zachowuje średnicę i wysokość reliefu oryginału. Dotyczy to portretu króla. Portret króla został w tym przypadku pomylony, przedstawia Zygmunta Augusta. Życiorys umieszczony na awersie monety, został pomniejszony z powodu otoku z nazwą państwa, godłem RP, nominałem i rokiem emisji. aw. W polu zyciorys króla w j. łacińskim (tłumaczenie: Syn Olgierda, wyznaczony na małżonak Jadwigi Roku Panskiego 1385, koronowany 1386. Litwę z Polską połączył i uczynił chrześcijańską, Akademię w Krakowie założył, rycerzy niemieckich pod Grunwaldem pobił, i postanowił, aby szlachcic nie był więziony bez wyroku sądu. Umarł Roku Pańskiego 1434, mając lat 86, w 48. roku panowania, dnia 31 maja). W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.50 ZŁ. U dołu data emisji: 2015, rozdzielona orłem, przyjętym dla godła RP. rw. Władca ukazany jest w prawym profilu, z goła głową, bujną brodą, w zarzuconym na ramionach płaszczu. Lewą dłoń wspiera na tarczy z herbem litewskim Pogoń. W otoku napis: VLADISLAUS JAGELLO M.DUX LITH: