50 zł, Ludwik Węgierski (1370-1382) – MK-4519 NH

srebro (Ag 999/1000),
bicie (stempel zwykły),
moneta (król),
Na awersie pod łapa orła znak Mennicy Państwowej-monogram wiazany MW. Na rewersie, pod przecięciem tułowia inicjały: I.P.H.
MK-4519 NH

Moneta stanowi szóstą z serii "Skarby Stanisława Augusta", odwzorowującą słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie St. Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie.Moneta jest wierną kopia medalu, zachowuje średnicę i wysokość reliefu oryginału. Dotyczy to portretu króla. Życiorys, umieszczony na awersie monety, został pomniejszony z powodu otoku z nazwą państwa, godłem RP, nominałem i rokiem emisji. aw. W polu życiorys królewski w j. łacińskim (tłumaczenie: Z rodu francuskiego, syn Karola Andegaweńskiego, króla Węgier, król węgierski, Kazimierza Wielkiego z siostry Elżbiety siostrzeniec, stan rycerski w Polsce wielu swobodami ozdobił. Umarł w Trnawie Roku Pańskiego 1382, mając lat 56, panując w Polsce lat 12, dnia 12 września). W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.50 ZŁ. U dołu data emisji: 2014, rozdzielona orłem, przyjętym dla godła RP. rw. Popiersie króla ukazana w profilu prawym, z brodą, w sukni w rozetki i płaszczu spiętym klamrą. Na głowie korona typu zamknietego. W górnym łuku napis: LUDOVICUS HUNGARUS.