50 zł, Jadwiga Andegaweńska (1384-1399) – MK-4518 NH

srebro (Ag 999/1000),
bicie (stempel zwykły),
moneta, królowa, Jadwiga,
Na awersie pod łapa orła sygnatura Mennicy Polskiej SA - monogram wiazany MW.
MK-4518 NH

Moneta stanowi szóstą z serii "Skarby Stanisława Augusta", odwzorowującą słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie. Moneta jest wierną kopią medalu, zachowuje średnicę i wysokość reliefu oryginału. Dotyczy to portretu królowej na rewersie. Życiorys, umieszczony na awersie, został pomniejszony z powodu otoku z nazwą państwa, godłem RP, nominałem i rokiem emisji. aw. W polu życiorys królowej w j. łacińskim (tłumaczenie: Ludwika córka trzecia, koronowana na królową Polski Roku Pańskiego 1384, dnia 15 października. Zaślubiona Władysławowi Jagielle 17 lutego Roku Panskiego 1386. Ruś Czerwoną zajetą od Węgrów Polsce przywróciła. Umarła Roku Pańskiego 1399, mając lat 28, dnia 17 lipca). W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA.50 ZŁ. U dołu data emisji 2014, rozdzielona orłem, przyjetym dla godła RP. Pod łapa orła sygnatura Mennicy Polskiej: MW. rw. Popiersie Jadwigi ukazana w lewym profilu, w rąbku na głowie, koronie zamknietej, sfałdowanej sukni i podwójnym sznurem pereł na szyi. W górnym łuku napis: HEDVIGIS.