20 zł, Józef Chełmoński – Polscy Malarze XIX/XX w. – MK-4521 NH

2014 r.
Polska (Mennica Polska SA w Warszawie),
40 x 28 mm
srebro (farby: czerwona, żółta, zielona i niebieska),
bicie (stempel lustrzany),
moneta (malarz),
Na aw. pod łapa orła znak Mennicy Polskiej-monogram MW, na rw. z lewej strony, przy palecie, sygnatura projektanta-monogram wiązany EO.
MK-4521 NH

aw. Dolną część monety wypełnia transpozycja lewej części obrazu olejnego J. Chełmońskiego "Noc na Ukrainie zimą z 1877 roku". Przedstawia ona zasypane drogi ze śladami po zaprzegach zimowych i zwierzętach. W górnej części konturowe przedstawienie zaprzęgu sań. W górnej części monety lustrzane pole z informacją w alfabecie brajla, orzeł przyjęty dla godła RP z otkowym napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2014)(20 ZŁ. rw. Portret J. Chełmońskiego, wzorowany na wizerunku narysowanym przez Leona Wyczółkowskiego w 1900 roku. W tle motywy z obrazu Chełmońskiego "Żurawie" z 1870 roku. U dołu przedstawienie palety malarskiej z pedzlami. Na palecie umieszczone kolory: czerowny, żółty, zielony i niebieski. Z prawej strony napis: JÓZEF/CHEŁMONSKI/1849-1914.