10 zł, Denar Bolesława III Krzywoustego – MK-4488 NH

bicie,
,
MK-4488 NH

aw. U dołu przedstawienie awersu współczesnej monety z orłem przyjetym dla godła RP, podanym nominałem: 10 ZŁ oraz napisem otokowym: RZECZPOSPOLITA POLSKA.2014. Wyżej fragment rewersu denara typu drugiego Bolesława III Krzywoustego, przedstawiający krzyż z czterema punktami umieszczonymi między jego ramionami. Z lewej strony wizerunek miecza skierowanego głownią w dół i nałożonego na niego hełmu stożkowego. W lewym łuku konyurowy napis: DENARIVS. rw. Centralnie awers denara Bolesława III Krzywoustego przedstawiający księcia tronującego z mieczem w prawym ręku, lewą rękę wzniesioną ma do góry. Wokół napis: BOLEZLAVS. Z lewej strony trójwymiarowe przedstwienie budowli typu romańskiego z absydami. Napis otokowy: DENAR BOLESŁAWA III KRZYWOUSTEGO.