20 zł i 50 lir tureckich, 600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich. – MK-4524 NH
Szczegóły
Autor
Walerzak Urszula (Ozgur Soyyilmaz-aw, Furkan Payas-rw.),
Czas powstania
2014 r.
Miejsce powstania
Polska (Mennica Polska SA w Warszawie; Turecka Mennica Państwowa),
Wymiary
fi obu monet: 38,61 mm
Materiał
srebro (na polskiej monecie też złoto),
Technika
bicie (stempel lustrzany, na polskiej monecie selektywne złocenie),
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
moneta (Turcja),
Sygnatury
Na monecie polskiej pod łapa orła znak Mennicy Polskiej SA-litery MW. Na monecie tureckiej, na awersie, posrodku syg. Tureckiej Mennicy Państwowej.
Numer inwentarzowy
MK-4524 NH
Opis
Awers monety 20-złotowej, pierwszej polskiej monety kolekcjonerskiej ze złoconym obrzeżem, zdobi ornament geometryczny, zaczerpniety z kopuły meczetu Sulejmana I Wspaniałego w Stambule. U dołu, na jego tle, umieszczony złocony wizerunek orła przyjety dla godła RP. Po jego bokach podany nominał: 20 ZŁ. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 2014. Na rewersie znajduje się wizerunek pieczęci wielkiej koronnej króla Zygmunta II Augusta oraz złocony monogram sułtana Sulejmana I Wspaniałego, tzw. tugry. W otoku, pod linią utworzoną z perełek, napis: POLSKA-TURCJA 1414-2014.
Awers monety tureckiej przedstawia wizerunek platana - drzewa symbolizującego przyjaźń i silne związki pomiedzy Polską i Turcją. W środku data: 2014 oraz sygnatura mennicy tureckiej. W otoku napis w j. tureckim i angielskim: Republika Turcji, rozdzielone godłem państwa: półksięzycem z gwiazdą. U dołu podany nominał monety. Na rewersie przedstawienie symboli obu krajów: pomnik warszawskiej Syrenki oraz wizerunek konia, strzały i łuku. W otoku napis w j. tureckim (tłumaczenie): 600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich)( 1414-2014. Obrzeże monety karbowane.