ŻELAZKO do koronek.

mosiądz ((odlew)),
wyrób fabryczny,
,

Małe żelazko do prasowania koronek, na duszę. Korpus wraz z podstawą do rączki odlany wspólnie z mosiądzu. Korpus posiada kształt półkolisty, zwężający się ku jednemu z końców. Wewnątrz pusta komora, do której wkładało się rozgrzaną duszę. Wejście do komory, od szerszej strony korpusu. Wejście zamykane ruchomą zapadką, przymocowaną za pomocą jednej śruby. Zapadka posiada mały dziobek, służący do otwierania i zamykania komory. W połowie szerokości najszerszej części korpusu, tuż przy krawędzi, znajduje się pionowo umieszczony uchwyt do rączki. Uchwyt czterokątny, zwężający się ku górze, zakończony walcowatym elementem, w którym od strony korpusu znajduje się okrągły otwór do zamocowania rączki (rączki brak).