WIALNIA ręczna.

Wykonawca nieznany,
ok. 1940 roku
Brudnowo, Waganiec, kujawsko-pomorskie, Kujawy,
dł. 180cm, szer. 78cm, wys. 126cm.
żelazo,
wyrób fabryczny,
,

Wialnia - maszyna do czyszczenia zboża po wymłóceniu. Duża skrzynia w kształcie sześcianu, z jedną półkolistą ścianką szczytową. U góry, lekko wystające ścianki kosza zasypowego. W dłuższej ściance działowej widoczna korbka, którą poruszano mechanizm i urządzenie, znajdujące się wewnątrz wialni. Mechanizm wialni składa się z urządzenia napędowego - korbka, przekładnie zębate, które wprawiają w ruch obrotowy wiatraczek bębnowy oraz powodują wprawienie w ruch wibrujący system sit poziomych i ukośnych, zawieszonych w szkielecie w formie sześcianu, wykonanego z kantówki. Działanie wiatru oraz różnej gęstości sit powoduje oczyszczanie ziarna od plew, chwastów itp. Wialnie były pierwszymi urządzeniami o zaawansowanej technice budowy, które pojawiły się w gospodarstwach chłopskich już pod koniec XIX wieku.