SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany,
nieznane,
wys.70cm, dł.113cm, szer.63cm (w tym podstawa 17cm).
drewno, farby,
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, wyroby stolarskie, rzemiosło,

Ścianki łączone na cynki, oddzielone od podstawy gzymsem, podstawa pełna, zielona. Boki gładkie, bordowe. Z wieka farba zszorowana, minimalne ślady zieleni. Podział ściany licowej trójarkadowy, uzyskany przez nałożenie na lico odpowiednich olistwień. Wgłębione pola zdobnicze zakończone łukiem od góry, oddzielone płaskimi kolumienkami. Na kolumienkach, na cynobrowym tle pasowy ornament liściasty zielono-żółty. Tło pól jasnocynobrowe, we wszystkich jednakowy układ zdobniczy, zbudowany z wielu elementów kwiatowych, czerwonych i zielonych z bielą. Jest to kwiat na planie koła, umieszczony na wiązce żółtych liści, ujętej w dwa duże, zielone. W dolnych narożach dwa czerwone z bielą koliste kwiaty i wyrastająca spomiędzy nich liściasta gałązka, zakończona takim samym kwiatem. Na gałązce, w polu środkowym skrzyni przewaga liści zielonych, w polach skrajnych - żółtych. Ornament na górnej listwie mocno zatarty, widoczne cynobrowe, koliste kwiatki nad łukami i wiązki zielonych liści nad kolumienkami. Na bokach skrzyni żelazne, podłużne wykładki z owalnym uchwytem z grubego drutu. Wewnątrz skrzyni, po lewej stronie, u góry, drewniany półskrzynek. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.