SKRZYNIA MALOWANA

wys.z podstawą 70cm, szer.wieka 115cm, podstawa dołem 108cm,
drewno sosnowe, farby,
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, wyroby stolarskie, rzemiosło,

Ściany lekko zwężone ku dołowi, łączone na cynki. Wieko z dwóch desek, płaskie, otoczone z trzech stron listwą lekko profilowaną, osadzoną na felc. Wewnątrz, po prawej stronie u góry, prostokątny schowek, zamykany gładką deseczką. Krawędzie dna wystają nieco poza płaszczyznę ścian, tworząc rodzaj grubej listwy, oddzielającej z trzech stron ściany od podstawy. Podstawa ramowa deskowa, jej dolna krawędź od strony lica wycięta w kształcie dwóch złączonych esownic. Pośrodku lica, u góry prostokątne wycięcie na klucz. Zamka i wykładki brak. Olistwienia nałożone na ścianę licową: górna, pozioma deska z dolną krawędzią wycinaną w trzy łuki oraz cztery listewki pionowe o profilowanych krawędziach, tworzą trzy arkadowe pola, pseudofilunki wypełnione malaturami. Malatury mocno zatarte. Tło zmyte do naturalnego drewna. W każdym polu jednakowy bukiet kwiatowy, symetryczny. Duży kwiat na planie koła, złożony z wielu mniejszych elementów kwiatowych (koliste czerwono-biało-granatowe). Ponad nim wzdłuż łuku arkady, podobne koliste kwiatki. W dolnych narożach widoczne po trzy takie kwiatki. Farba granatowa widoczna tylko w niektórych. Elementy zielone zupełnie zatarte. Na listwie górnej, poziomej, widoczne wzdłuż łuków drobne zielono-czerwone kwiatuszki koliste. Pozostałe motywy zatarte. Listwa oddzielająca lico od podstawy zielona, podobnie kolumienki o także zatartym ornamencie. Na jednej ścianie szczytowej ślady czerwonej farby. Wieko zszorowane do czystego drewna. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.