SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany ((prawdopodobnie z sierpeckiego)),
koniec XIX wieku
Łącko, Skępe, kujawsko-pomorskie, ziemia dobrzyńska,
dł.112 cm, szer.60 cm, wys.46 cm.
drewno sosnowe, zawiasy (żelazne),
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, wyroby stolarskie, rzemiosło,

Skrzynia wianna. Ściany pionowe łączone na cynki, wykrojem przypominające węgły, zacięte na rybi ogon. Wieko płaskie, jego krawędzie otoczone z dwóch stron profilowaną listwą, osadzoną na felc. Z jednego boku listwy brak. Wieko umocowane na ozdobnie wyciętych zawiasach, przybitych wewnątrz skrzyni. Krawędzie dna wystają nieco poza płaszczyznę ścian tworząc rodzaj grubej listwy, otaczającej skrzynię z trzech stron. Wewnątrz, po lewej stronie, u góry wąski, prostokątny schowek, zamykany gładką deseczką. Zamek u góry, pośrodku ściany licowej, posiada małą, prostokątną wykładkę. Skrzynia malowana na czerwono-brunatny klor. Dekoracja malarska umieszczona na ścianie licowej w dwóch oddzlonych od siebie kwadratach, obwiedzionych podwójną, białą ramką z czarnymi wypustkami i żółtymi kropkami wewnątrz ramki dookoła. Tło w polach zdobniczych czarno-zielone, wnętrza pól wypełniają podobne, ale niejednakowe, symetryczne ornamenty roślinne.. Z białego, kielichowatego wazonu, o wykropkowanym czarno wnętrzu i esowatych uchach, wyrasta bukiet kwiatowy z czerwonych, białych i żółtych gałązek, dwóch stokrotkowatych, żółtych kwiatków z czerwonymi środkami, na dole, u góry zwieńczony żółtym, dwudzielnym tulipanem. Dekorację uzupełniają linie kropkowane. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.