SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany,
połowa XIX wieku
Wólka, Skępe, kujawsko-pomorskie, ziemia dobrzyńska,
dł.109 cm, szer.56 cm, wys.63 cm, wys.podstawy 18 cm.
drewno sosnowe, żelazo ((zawiasy)),
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, wyroby stolarskie, rzemiosło,

Skrzynia wianna, malowana. Ściany pionowe łączone na cynki, wykrojem przypominające węgły, zacięte na rybi ogon. Wieko z dwóch desek, płaskie, jego krawędzie otoczone z trzech stron profilowaną listwą, osadzoną na felc. Dno z dwóch desek, jego krawędzie wystają nieco poza płaszczyznę ścian, tworząc rodzaj gzymsu, oddzielającego skrzynię od jej podstawy. Podstawa deskowa, wspiera na całej długości ściany szczytowe skrzyni, od strony lica podstawa dwudzielna, o krawędziach wewnętrznych ukośnie, esowato wyciętych. Wewnątrz skrzyni, po lewej stronie, u góry wąski, prostokątny schowek, zamykany gładką deseczką. Zamek, u góry, pośrodku ściany licowej posiada małą, zniszczoną wykładkę w formie liścia. Wewnętrzny mechanizm zamka wymontowany. Skrzynia malowana na czerwono-brunatny kolor. Dekoracja malarska umieszczona na ścianie licowej w dwóch, oddalonych od siebie prostokątach, obwiedzionych białą ramką. W prostokątach, na granatowym tle symetryczny ornament roślinny, identyczny w obu polach. Zwarty, sztywno potraktowany układ kwiatowy, którego trzon stanowi trójdzielny, czerwony tulipan, na pionowej łodydze, z której na boki wyrastają symetrycznie: żółte, kuliste kwiaty z czerwonym czubkiem, czerwone tulipany, a pod nimi znowu mniejsze żółte, kuliste kwiatki. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.