SKRZYNIA MALOWANA

wys.61 cm, szer.107 cm, głęb.57 cm
drewno sosnowe, metal, farba,
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, wyroby stolarskie, rzemiosło,

Skrzynia posagowa, dobrzyńska. Malowana brązowa farbą, w części frontalnej dwa prostokątne pola zdobnicze wyodrębnione z tła czterema prostymi liniami w rożnych kolorach (zewnętrzna biała, dalej granatowa, żółta i czerwona). Tło pół zdobniczych niebieskie. Zdobnictwo malowane tej skrzyni jest bogatsze niż w innych tego typu. Obok typowych wraz z drzewkiem kwiatowym zamkniętych w prostokącie o wymiarach 33 x 29 cm występuje tutaj motyw zdobniczy między polami złożony z nieregularnego skupiska spiralnych róż (8 szt.) oraz stylizowanymi tulipanami na wierzchołkach. Różane kwiaty w trójlistnych otokach. Między polami zdobniczymi, u dołu data "1846". Zdobienia malarskie znajdują się także na nóżkach (podstawie) skrzyni – dwa stylizowane kwiaty i listki na jednej gałązce. W kompozycji malarskiej poszczególnych elementów zauważalne jest zestawienie w obrębie jednego elementu dwóch odmiennych kolorystycznie części np. biało czerwone i biało żółte kielichy tulipanów, biało czarne koliste zdobienia w narożnikach pół zdobniczych. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.