SKRZYNIA MALOWANA

wytwórca nieznany,
przed 1939 rokiem
Polska, ziemia dobrzyńska, Lipno, Trzebiegoszcz,
wys.całkowita: 61cm; szer.pudła 99, gł.pudła 53 cm, wieko: 104 x 55 cm, grub.2cm.
drewno, metal, farba,
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, rzemiosło, wyroby stolarskie,

Skrzynia o prostokątnych ścianach łączonych w narożnikach na jaskółczy ogon (złącze wczepowe ukośne). Wieko na zawiasach pasowych, gładkie, złożone z trzech desek, z profilowaną listwą wzdłuż krawędzi. U dołu gzyms oddzielający pudło od dwudzielnej podstaw. Obie części podstawy z łukowatymi wycięciami w części frontalnej. Lico, podstawa i boki malowane na brązowo; tło pola zdobniczego, gzyms oraz dolna krawędź listwy wieka niebieskie. Pola zdobnicze prostokątne, rozmieszczone w układzie poziomym. W polu kwiaty w białym kielichowym wazonie o szerokiej czaszy i cienkiej nóżce, z wyraźnie zaznaczonym cieniowaniem. Trzy kielichy kwiatowe o płatkach żółto-czerwonych, na ciemnozielonych łodygach, z trzema zielono-żółtymi pręcikami, wystającymi poza krawędź kielichów. Między łodygami liście oraz cztery gałązki z czerwonymi migdałowatymi pączkami o białych wierzchołkach: dwie zgięte ku dołowi w przeciwlegle łuki; dwie pozostałe ku górze między kielichami kwiatów. Pola zdobnicze obrysowane białymi liniami prostymi z kwadratowymi pętlami w narożnikach. Skrzynia zamykana na zamek mocowany pośrodku wewnętrznej stronie ściany licowej, przy górnej krawędzi. Po przeciwnej stronie , na licu otwór do klucza z prostokątnym blaszanym szyldem (wykładką). Wewnątrz schowek (półskrzynek). W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.