SKRZYNIA MALOWANA

Mazurek Wacław,
ok. 1900 r.
Głuszynek, Topólka, kujawsko-pomorskie, Kujawy,
wys. 53 cm bez podstawy, dł. 115 cm, szer. 64 cm.
drewno sosnowe,
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, wyroby stolarskie, rzemiosło, meble,

Ścianki łączone na cynki, otoczone dołem gzymsem, podstawy brak. Malatury wieka prawie zupełnie starte do surowego drewna. Widoczne ślady ciemnozielonego tła, zarysy trzech prostokątnych pól zdobniczych, z bardzo niewyraźnymi, czerwonymi elementami. Boki skrzyni gładkie, cynobrowe. Podział ściany frontowej trójarkadowy, uzyskany przez nałożenie odpowiednich olistwień. Trzy wgłębione pola zdobnicze, zakończone łukiem od góry, oddzielone płaskimi kolumienkami. Lewej, skrajnej brak. Tło pozostałych zielone z wijącą gałązką, z kolistych, czerwonych kwiatków i żółtych liści. Wewnętrzne krawędzie środkowych kolumienek czerwone, pozostałe krawędzie białe, z granatowymi i czerwonymi kropkami. Tło pól cynobrowe, we wszystkich jednakowy układ zdobniczy: duży kwiat na planie koła, zbudowany z wielu elementów kwiatowych, głównie czerwonych z bielą, umieszczony na wiązce żółtych liści z dwoma parami zielonych. W dolnych narożach pól po trzy duże, koliste kwiaty granatowe i czerwone z bielą, z niewielkimi liśćmi. Niewielkie zamiany barw w polu środkowym. Tło górnej listwy także cynobrowe, wzdłuż łuków pasowy ornament z granatowych i czerwonych, kolistych kwiatów oraz żółtych i zielonych liści. Na bokach skrzyni żelazne uchwyty, z owalnie wygiętego pręta. Zachowany tylko malutki fragment romboidalnej wykładki żelaznej zamka skrzyni, pośrodku lica, u góry. Wewnątrz, po lewej, u góry półskrzynek, wąski schowek, zamykany gładką deseczką. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.