SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany,
XIX wiek
Żarowo Małe, Przedecz, wielkopolskie, Kujawy,
wys.68,5 cm (w tym podstawa 17,5 cm), dł.111 cm, szer.63 cm.
drewno, farby,
technika stolarska, malowanie,
rzemiosło, meble, wyroby rzemieślnicze, wnętrze,

Ścianki łączone na cynki, oddzielone od podstawy gzymsem. Podstawa pełna, deskowa, zielona. Wieko w większej powierzchni zszorowane do czystego drewna, tylko w tyle zachowane ślady malatur (żółte liście, czerwone kwiaty) w trzech prostokątnych polach zdobniczych, malowanych białą ramką, otoczoną kółeczkami na narożach. Boki skrzyni wraz z podstawą, malowane na gładki, bordowy kolor. Trójarkadowy podział ściany licowej, uzyskany przez nałożenie odpowiednich olistwień: wgłębione pola zdobnicze, zakończone łukiem od góry, oddzielone od siebie płaskimi kolumienkami. Tło kolumienek skrajnych zielono-żółte z białymi kropkami, tło środkowych żółte z bordowo-białą kratką. Tło trzech pól zdobniczych żółte, we wszystkich jednakowy układ zdobniczy: duży kwiat na planie koła, zbudowany z czerwonych elementó z granatem i granatowych z bielą, umieszczonych na łodydze, z jedną parą dużych, zielonych liści. W polu środkowym niewielka zamiana kolorów. W dolnych narożach czerwone, koliste kwiaty na żółtych liściach. Tło górnej listwy także żółte, z pasowym ornamentem liściasto-kwiatowym wzdłuż łuków. Nad kolumienkami większe kwiaty na pękach liści. Po bokach skrzyni żelazne uchwyty z owalnego pręta. Pośrodku lica, u góry żelazna, romboidalna wykładka zamka skrzyni. Wewnątrz skrzyni, po lewej, u góry wąski, prostokątny schowek, tzw. półskrzynek, zamykany gładką deseczką. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.