SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany,
ok.1900 roku
Polska, Kujawy, wielkopolskie, Przedecz, Przedecz,
wys.50cm bez podstawy, dł.110cm, szer.61cm.
drewno, farby,
technika stolarska, malowanie,
rzemiosło, meble, wyroby stolarskie, wnętrze,

Ściany łączone na cynki. Wprawione nowe deski w dno, lewy bok, wieko, wszystkie deski szorstkie, nie gładzone. Pod dnem, wzdłuż boków przybite dwie listwy, unoszące skrzynię ponad podłogę, w miejsce pierwotnej podstawy deskowej. Wieko oderwane, bez zawiasów, wzmocnione od wewnątrz dwoma szerokimi, grubymi listwami. Półskrzynka wewnątrz skrzyni, na właściwym miejscu brak, widoczne wrąbki. Wykonany wtórnie, po prawej stronie, z dwóch zgrzebnych, nie gładzonych deseczek, bez przykrycia. Trójarkadowy podział ściany licowej uzyskany przez nałożenie odpowiednich olistwień. Trzy wgłębione pola zdobnicze, zakończone łukami od góry, oddzielone płaskimi kolumienkami. Lewej, skrajnej kolumienki brak. Pozostałe zielone w białe kropki, wzdłuż pionowych, granatowych krawędzi. Tło pól cynobrowe, we wszystkich zbliżony układ zdobniczy (w skrajnych identyczny): duży kwiat na planie koła, zbudowany z wielu elementów kolistych, granatowych lub czerwonych z bielą, otoczony górą dużymi, czerwonymi i małymi, białymi ( w polu środkowym biało-granatowymi, kolistymi elementami), umieszczony na wiązce żółtych liści, z jedną parą dużych, zielonych (w polu środkowym odwrotnie). W dolnych narożach po trzy koliste elementy na liściach. Na górnej listwie ornament pasowy wzdłuż łuków. Nad kolumienkami po trzy duże, łezkowe elementy wśród rozbudowanych zielonych i przeważających żółtych liści. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.