SKRZYNIA MALOWANA

Wykonawca nieznany ((wyr.stolarski)),
pocz. XX w.
Kujawy, kujawsko-pomorskie, Izbica Kujawska, Błenna,
wys.55 cm, szer.124 cm, głęb.u góry 66 cm, u dołu 58 cm.
drewno sosnowe, malatura, zawiasy (i uchwyty metalowe),
technika stolarska, malowanie,
wnętrze, meble, rzemiosło, wyroby stolarskie,

Skrzynia wianna. Wszystkie ścianki łączone na cynki (węgły), dolem otoczone gzymsem (całkowity brak podstawy). Wieko łączone z tyłem skrzyni zawiaskami metalowymi. W wieku, złożonym z dwóch szerokich desek, brak listwy licowej, wierzch zszorowany do surowego drewna. Boczki jasnobordowe, zaopatrzone w metalowe, pałąkowate uchwyty, tło lica w kolorze boczków, cynobrowe. Od spodu widoczna zielona farba, po nieistniejącym cokole skrzyni. Wewnątrz ślady po półskrzynku. W licu skrzyni trójarkadowy podział ściany, uzyskany poprzez nalożenie odpowiednich olistwień. U góry deska, z wyciętymi trzema łukami, stanowi zakończenie arkad, której kolumienki wykonane są z oddzielnie nałożonych listew. Zachowane dwie wewnętrzne, okalające środkową arkadę, ubytek listew bocznych. Tło listew zielone, zewnętrzne krawędzie pomarańczowe. Kompozycja bocznych pól jednakowa, środkowego nieco inna. Na polach bocznych, kompozycję stanowi łodyga z dużym kwiatem kolistym, zbudowanym ze środkowego czerwonego i otaczających go sześciu kolistych róż, przemiennych kolorystycznie; czerwonych i granatowych. Z dużego kwiata promieniście na strzępiastych, żółtych łodyżkach, odchodzą róże czerwono-granatowe, obwiedzione białym konturem. U dołu łodygę kwiata zdobią liście zielone i żółte, lancetowatego kształtu, pomiędzy którymi szeregowo ułożone są róże małe, czerwone. U dołu kompozycję zamykają trzy róże koliste, ułożone w skupisku, czerwona w środku i dwie boczne, granatowe. W polu środkowym lica, centralnie zakomponowany kwiat jest identyczny jak kwiaty w polach bocznych. Ku górze odchodzą od niego róże czerwonożółte, okonturowane jasną linią. Niżej, między lodyżkami o lancetowatych liściach, żółtych i zielonych, ustawione szeregowo róże czerwone i granatowe po bokach. U dołu kompozycję zamykają po trzy róże czerwone, w trójkątnych skupiskach. Na listwie, nałożonej na ścianie lica, na cynobrowym tle, dekorację stanowią róże i liście. Nad bocznymi arkadami róże granatowe, nad arkadą środkową, trzy róże czerwone, wszystkie w otoczeniu żółtych liści. Nad wszystkimi pilastrami, kompozycję wypełniają czerwone róże na wysokich, szerszych, żółtych liściach. Tył i wnętrze skrzyni w barwie naturalnej drewna. W 2020 r. skrzynia została poddana konserwacji w ramach dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację zadania pt."Barwne, posażne, ocalenia warte. Konserwacja zabytkowych skrzyń posagowych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej". Została ona przyznana w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" przy dofinansowaniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.