Siewnik ręczny do warzyw

nieznana,
XIX-XX w.
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Kowal,
dł. całk 160 cm, dług. rękojeści 126 cm, rozstaw rękojeści 61,5 cm, średn. kółek 36 i 19,5 cm, pojemnik 24,5x15,5 cm
metal (, blacha, drewno),
wyrób fabryczny,
,

Siewnik ręczny typu taczkowego do siania w rzędzie. Składa się ze zbiornika na ziarno, z przykrywką, dwóch żeliwnych kółek – dużego (przedniego) i małego (tylnego) , łańcucha i rękojeści. Zbiornik na ziarno o kształcie odwróconego trapezu, na spodzie posiada zamontowany walec ze szczotkami. Walac połaczony jest z przednim kółkiem łańcuchem. Z tyłu za zbiornikiem przylega plastikowa tarcza z otworami na obwodzie (od najmniejszego z nr 1 do największego z nr 17), którą ustawiano w zależności od rozmiaru nasion. Ziarno umieszczano w zbiorniku, stamtąd wysypywało się równomiernie dzięki szczoteczkom obracającym się podczas pchania, zaś tylne, mniejsze kółko wgniatało je w ziemię. Od spodu siewnik wyposażony jest w radliczkę robiącą żłobek na ziarna oraz zagarniacze ziemi, które je przykrywają.