Rzeźba “Żołnierz”

Bębnowski Wacław (1865-1945),
1939-1945 ?
Polska, Aleksandrów Kuj.,
wys. 23 cm; podst.3,5x12,5x14,5cm.
terakota, patyna,
formowanie, wypalanie, patynowanie,
wojna, żołnierz,
MK-3039 S

Rzeźba ceramiczna, figuralna, ręcznie formowana, przedstawiażołnierza klęczącego na niskim, kwadratowym postumencie. Żołnierz jest starszym mężczyzną o ostrych rysach twarzy,wydatnym nosie i sumiastych wąsach, na głowie na hełm. Klęczy na jednym kolanie, na drugim opiera rękę, w dłoniach trzyma karabin, który ma lufę skierowaną do góry i opiera się na postumencie i zgiętym kolanie. Żołnierz ma sylwetkę zgarbioną i mocno pochyloną do przodu. Odziany jest w mundur na pasie z tyłu ma przymocowaną torbę, z przodu ma zawieszoną lornetkę, na nogach ma sznurowane buty. Po prawej stronie postumentu, z tyłu na niewielkim podwyższeniu znajduje się mały szpadelek. Powierzchnia rzeźby ma fakturę chropowatą, miejscami widoczna jest regularna, drobna kratka ( na mundurze i hełmie). Wszystkie kształty mają dość ostre krawędzie, wyposażene i mundur żołnierza opracowane są schematycznie.