Rzeźba w drewnie-“M.B.SKĘPSKA”.

wys.29cm, szer.12cm.
drewno,
rzeźbienie,
rzeźba, rzeźba chłopska, rzeźba sakralna, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, M.B.Skępska,

Rzeźba w drewnie - stanowi jedną bryłę, brak księżyca i podstawy, figurka była prawdopodobnie przybita od dołu do spodu kapliczki. Jest typowa, ale widoczne są tutaj próby naśladowania figurki oryginalnej, znajdującej się w Skępem. Widać to głównie w niewielkim uwypukleniu sukni na brzuchu oraz wypukle potraktowanym w części górnej płaszczu, który przykrywa ręce figurki gotyckiej. Cała jednak bryła jest raczej płaska. Płaszcz posiada skromny ornament, z przodu i z boku. Stanowią go gałązki przypominające choinkę, zakończone gdzieniegdzie i u góry gwiazdkami. Płaszcz był pierwotnie złocony, natomiast spodnia suknia niebieska, posiada ona w miejscu wypukłym większą gwiazdkę i nieco mniejsze dwie. Płaszcz u góry, zaznaczony jedynie ostrym kantem, wyżej, nad nim, u samej szyi, znajduje się kołnierzyk sukni. Twarz owalna, ze znacznym nosem i dużymi oczami, pierwotnie malowana na biało. Włosy czarne opadające na plecy, żłobione. Korona zniszczona, pozostała obręcz i fragmenty kabłąków.