Rzeźba – ŚWIĘTY ANTONI.

wys.39,5cm.
drewno,
rzeźbienie,
rzeźba, Św.Antoni, rzeźba ludowa, rzeźba sakralna, rzeźba współczesna, rzeźba w drewnie,

Rzeźba pzredstawiająca św.Antoniego, stojącego na wysokiej, owalnej podstawie, oddzielnie wykonana figurka, podstawa oraz stopy. Św.ubrany jest w długi, zakonny habit, marszczony w przedniej części. Marszczenia, wykonane zostały podłużnymi cięciami płaszczyzny drewna nożem. Habit posiada wyodrębniony w tylnej części kaptur, przepasany jest również białym sznurem. Charakterystyczne są wydatne ramiona postaci, silnie zaokrąglone. Bardzo długa szyja oraz przekręcona w kierunku prawego ramienia postaci głowa, nakryta małą, przylegająca czapeczką, żłobioną poprzecznie w części dolnej. Twarz podłużna o wydatnym, prostym nosie, okrągłych, żółtych oczodołach, z osadzonymi na nich czarnymi źrenicami. Habit i czapka koloru ciemnobrązowego. Trzymana w prawej dłoni księga koloru srebrnego. Twarz, szyja, dłonie i wystające spod habitu bose stopy, koloru białego. Włosy jasnobrązowe, zaś podstawa brązowa. Posiada ona różnorodne żłobienia (geometryczne), dekoracyjne.