Rzeźba “ŚW. JAN NEPOMUCEN”.

Bońkowski Antoni?,
dat. 1866 r.
nieznane,
wys.całk.52cm, podstawa: cm x 12cm x 3,5cm.
drewno brzozowe, drewno lipowe,
rzeźbienie, polichromowanie,
rzeźba sakralna, czepiec zabytkowy kujawski,
Rzeźba datowana "1866". Pod podstawą data i ryty napis "Lis", prawdopodobnie nazwisko twórcy, wyżej ryta litera "B".

Rzeźba pełna, ujęcie frontalne. Figurka świętego przybita gwoździem do płaskiej, prostokątnej podstawki. Na jej licu, pisana czarną farbą inskrypcja "Janie, broń nas". Święty stoi z rękoma ugiętymi i wyciągniętymi w sposób sugerujący, że pierwotnie był na nich ułożony krzyż (jeden z jego atrybutów). Charakterystyczne, nieproporcjonalnie do całej postaci wyolbrzymione dłonie. Ubrany w strój kapłana, lekko drapowaną sutannę i krótką rokietę z długimi rękawami (rodzaj komży), o ząbkowanych brzegach. Spod sutanny wystają czubki butów. Głowę okrywa wysoki biret. Twarz owalna, modelowana szeroko i płasko, rysy cięte ostro i schematycznie. Polichromia na znacznych fragmentach rzeźby zdarta do surowego drewna. Ślady bieli na ciele i rokiecie; sutanna i biret czarne; włosy brązowe; podstawa brązowo-wiśniowa, z czarnym napisem na licu. Pod spodem ryta data "1866 29 Lis" (prawdopodobnie listopad), powyżej ryta litera "B" w jednym ciągu z nieczytelnie rytym napisem (być może nazwiskiem rzeźbiarza). Autorem rzeźby jest prawdopodobnie Antoni Bońkowski, mieszkający w Dzięgielewie (gm. Gozdowo), zm. w 1895 r., ludowy świątkarz. Badania terenowe prowadzone w tej wsi ustaliły, że prowadził małe gospodarstwo rolne, zajmował się handlem końmi i na potrzeby okolicznej ludności wykonywal zabawki dla dzieci i rzeźby. Figura św. Jana Nepomucena wykazuje wiele formalnego podobieństwa z rzeźbą Madonny, która (w l. 90. XX w.) znajdowała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gozdowie. Drugim rzeźbiącym w rodzie był Franciszek Bońkowski, którego imię odnotowują karty naukowe zabytków w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Wg zapisów, mieszkał on w Czachówku (dawny powiat sierpecki), wsi lub przysiółku już obecnie nie istniejących. Tropem tych zapisów prowdzono penetracje terenowe, podczas których wyłoniła się postać Antoniego. Przedstawiony w rzeźbie św. Jan Nepomucen, kapłan i męczennik, żył w latch 1348-1393. Był proboszczem i notariuszem biskupim w Pradze. Jak głosi jego żywot, w sporze między królem Wacławem IV Luksemburczykiem, a arcybiskupem Pragi, zostaje przez króla uwięziony i wrzucony do Wełtawy. Zródła podają, że powodem jego męczęńskiej śmierci było to, że odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi małżonki królewskiej - Zofii. Z tego powodu jest m.in. patronem szczerej spowiedzi, natomiast z uwagi na charakter męczęństwa, oręduje podczas powodzi, chroni przed utonięciem. Jego kult bardzio szybko dotarł do Polski, gdzie od XV wieku, tzw."Nepomuk" z mostu, staje się jednym z najpopularniejszych świętych, czczonych przez wiernych z wszystkich społecznych warstw. Jego figury sytuowane są przy wodzie (rzekach, strugach, jeziorach), gdzie często zdobią mosty. Sytuowane w szczerym polu, mialy bronić uprawy przed klęską gradobicia.