Rzeźba “ŚW. JAN NEPOMUCEN”.

Wójkiewicz Jan,
Kujawy, kujawsko-pomorskie, Choceń, Szczutkowo,
wys. cał.41,5 cm, fi podstawy owalnej 12,8 cm/13,4 cm.
drewno lipowe,
rzeźbienie,
,

Rzeźba współczesnego twórcy czerpiącego z ludowej tradycji. Przedstawia postać św. Jana Nepomucena, czeskiegio męczennika z XIV w.. który został utopiony w rzece Wełtawie w Pradze. Według legendy odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi małżonki królewskiej - królowej Zofii. Z uwagi na rodzaj męczeńskiej śmierci, w polskiejj tradycji nazywany jest "św. Nepomukiem z mostu". Jest patronem spowiedników, tajemnicy spowiedzi, dobrewj sławy. W polskiej tradycji ludowej jeden z najbardziej popularnych świętych chroniących przed powodzą, utonięciem , czy gradobiciem. Z tego powodu figury św. na wysokich cokołach, słupach, lub kapliczkach sytuowano nad wodami, rzekami, jeziorami, często w pobliżu mostów. Mozna je bylo spotkać w szczerym polu, jako ochronę przed gradobiciem.