Rzeźba “ŚW. FRANCISZEK”.
Szczegóły
Autor
Laskowski Bolesław (1913-1940),
Czas powstania
2 ćw. XX w.
Miejsce powstania
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Lubrańczyk, Lubraniec,
Wymiary
wys.35cm, podstawa: 10cm x 9,4cm x 3,5cm.
Materiał
drewno niepolichromowane,
Technika
rzeźbienie,
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
rzeźba sakralna, rzeźba, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, Św.Franciszek, rzeźba ludowa,
Sygnatury
Pod podstawą sygnowana prawdopodobnie przez autora:
"Bolesław Laskowski ur.1913-1940 w Lubece od bomby".
Numer inwentarzowy
MK-515 E
Opis
Rzeźba pełna. Bryła zwarta, z wyodrębnioną w tym samym kawałku drewna podstawą, na planie zbliżonym do kwadratu. Pod spodem napis piórem "BOLESŁAW LASKOWSKI, ur. 1913-1940, w Lubece od bomby".
Święty ukazany w pozycji stojącej, lekko zaakcentowany kontrapost. Ręce ugięte, złożone na piersiach, przytrzymują płaskorzeźbiony krzyż. Święty, odziany w długi, franciszkański habit, głęboko drapowany i przewiązany sznurem z węzełkami, od którego w dół zwisa różaniec. Pod szyją mozetta, zaokrąglona z przodu, w tyle zakończona szpiczastym kapturem. Spod długiej szaty wystają bose stopy. Głowa na wprost, twarz modelowana realistycznie, rysy cięte ostro, z charakterystyczną szpiczastą bródką. Na głowie tonsura.
Bolesław Laskowski (1913-1940), ludowy rzeźbiarz z Lubrańczyka na Kujawach, był synem znanego, ludowego rzeźbiarza, snycerza Jacentego Laskowskiego. Był dobrze zapowiadającym się artystą, o czym świadczy doskonały modelunek rzeźby św. Franciszka, a zwłaszcza wprawnie i głęboko cięte fałdy habitu. Od dzieciństwa pomagał ojcu w realizacji zleceń rzeźbiarskich i stolarskich, zwłaszcza dla okolicznej szlachty (parkowe figury zwierząt itp. oraz kapliczek). Powołany do służby wojskowej, brał udział w wojnie obronnej 1939 r., skąd dostał się do niewoli niemieckiej i nigdy do domu nie powrócił. Skierowany do robót przymusowych, zginął podczas bombardowania Lubeki w 1940 r.