Rzeźba “MATKA BOSKA SKĘPSKA”.

Wykonawca nieznany,
1900 rok
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Czerniewice, Choceń,
wys.45,5cm, podstawa: 19cm x 13cm x 5cm.
farby olejne,
rzeźbienie, malowanie,
rzeźba sakralna, rzeźba, rzeźba w drewnie, rzeźba chłopska, rzeźba zabytkowa,

Figura Madonny smukła, przekroju soczewkowatego, umieszczona na postumencie zbitym z kilku desek. W licu podstawy przybity wąski i gładki sierp księżyca. Maryja w długim płaszczu i sukni widocznej w jego rozcięciu. Całe szaty zdobi ormanet reliefowy wici roślinnej o esowatych formach. W tle motywu zdobniczego sukni, faktura drewna ożywiona cienkimi kreskami rytów.Twarz opracowana schematycznie, o skupionym obliczu. Na głowie zachowana obręcz po pierwotnej koronie kabłąkowej. Figura polichromowana. Rzeźba jest ludowym naśladownictwem cudownej figury znajdującej się w sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, Pani Mazowsza i Kujaw przy klasztorze Ojców Bernardynów (OFM) w Skępem na ziemi dobrzyńskiej. Podczas koronacji w 1755 r., wizerunek gotyckiej figury Marii Służebnicy Świątyni został przemieniony. Rzeźbę przysłonięto barokowym, sztywnym płaszczem z blachy srebrnej pozłacanej, głowę okryto koroną kabłąkową, a u stóp umieszczono półksiężyc, z plastycznym wizerunkiem twarzy ludzkiej - symbolizującym szatana. Rzeźba nazywana potocznie "osóbką", obecnie niekompletna (brak kabłąków korony), staranność wykonania, świadczy o dobrych umiejętnościach rzeźbiarskich i snycerskich autora.