Rzeźba “MATKA BOSKA SKĘPSKA”.
Szczegóły
Autor
Wykonawca nieznany,
Czas powstania
1912 rok
Miejsce powstania
Polska, kujawsko-pomorskie,
Wymiary
wys.37cm, podstawa: 11,5cm x 8cm x 4,5cm.
Materiał
drewno lipowe, farby olejne,
Technika
rzeźbienie, malowanie,
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
rzeźba sakralna, rzeźba, rzeźba chłopska, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, M.B.Skępska,
Sygnatury
Pod spodem podstawy wycięta data wykonania figurki "1912".
Numer inwentarzowy
MK-1811 E
Opis
Figura Madonny, umieszczona na oddzielnie wykonanej podstawce, w której licu widnieje sierp księżyca. Madonna stoi ze złożonymi do modlitwy dłońmi, ubrana w długie szaty. Przednie poły płaszcza i suknię, widoczną w jego rozcięciu, zdobią ryte, esowate wici roślinne z odchodzącymi krótkimi gałązkami. Na głowie korona kabłąkowa. Malatura wtórna złotolem.
Znajdujące się w zbiorach MZKiD inne rzeźby z tego nieokreślonego warsztatu rzeźbiarskiego pozwalają określić aktywność artystyczną autora na przełom XIX/XX wieku i lokować go na terenie pd.-wsch. Kujaw. Cechą wyróżniającą warsztat jest identyczna forma rzeźb oraz ich morfologia. Różnice dotyczą modyfikacji ornamentów korony, płaszcza, sukni i podstawy. Identyczny jest sposób datowania rzeźb, techniką rytu pod spodem podstawy.
Rzeźba nazywana w tradycji "osóbką", jest przykładem figury kultowej, związanej z pobożnością domową. Inspiracją do tworzenia ludowych rzeźb Madonn Skępskich była "cudowna" figura, znajdująca się w sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem na ziemi dobrzyńskiej. Podczas koronacji w 1755 r., wizerunek gotyckiej figury Marii Służebnicy Świątyni został przemieniony. Rzeźbę przysłonięto barokowym, sztywnym płaszczem z blachy srebrnej pozłacanej, głowę okryto koroną kabłąkową, a u stóp umieszczono półksiężyc, z plastycznym wizerunkiem twarzy ludzkiej - symbolizującym szatana