Rzeźba “MATKA BOSKA SKĘPSKA”.

Grodzicki Zbigniew,
2013 r.
ziemia dobrzyńska, kujawsko-pomorskie, Rypin, Sadłowo,
wys. cał. 80 cm, szer. dołem 22 cm, głęb. ok. 14 cm
drewno lipowe, impregnat Sadolin, patyna złocista,
rzeźbienie, malowanie,
rzeźba sakralna, rzeźba współczesna, sztuka nieprofesjonalna,

Rzeźba współczesnego, nieprofesjonalnego twórcy Zbigniewa Grodzickiego ur. 1953 r., byłego członka Stowarzyszenia Twórców Nieprofesjonalnych Powiatu Rypińskieo. Prace prezentowane były na wielu autorskich i zbiorowych wystawach w kraju. Należy do średniego pokolenia uzdolnionych twórców, świadomych swoich artystycznych wyborów. Z dużą łatwością czerpie z tradycji ludowej rzeźby własnego regionu, czego przykładem figury Matki Boskiej Skępskiej związane z sanktuarium maryjnym przy klasztorze Ojców Bernardynów w Skępem na ziemi dobrzyńskiej. Znajdujaca się tam gotycka figura Marii - Służebnicy Świątyni, koronowana w 1755 r., stała się wzorcem dla wielu twórców ludowych. Zb. Grodzicki - zainspirowany "cudowną" figurą nadał jej własny indywidualny wyraz artystyczny.