Rzeźba “M.B.SKĘPSKA”.

Wykonawca nieznany,
XIX/XX wiek
Kujawy,
wys.35cm, podstawa: 19cm x 9,5cm x 1cm.
drewno lipowe, drewno sosnowe,
rzeźbienie,
rzeźba, rzeźba chłopska, rzeźba sakralna, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, M.B.Skępska,

Rzeźba wykonana w drewnie, osadzona na płaskiej , oddzielnie zrobionej podstawie. Bryła zwarta, lekko spłaszczona, szeroka dołem. Madonna w długim, narzuconym na ramiona płaszczu, rozchylonym z przodu. U góry rozchylenia widnieją dłonie (duży ubytek). Krawędź górna płaszcza zakończona szeroką wypustką-kryzą, zdobioną dwupoziomowo ornamentem wgłębnym w postaci małych owali. Brzeg kryzy pod szyją wypukły. Płaszczyzna między kryzą a szyją zdobiona trójpoziomowym, ukośnym drapowaniem. Z przodu, na płaszczu ornament symetryczny w postaci dużych, esowatych linii, rytowany głęboką, cienką kreską. W rozcięciu płaszcza analogiczny ornament, pomniejszony. Głowa mała, twarz płaska, trójkątna, usta wykonane cienką, rytą linią, powieki półprzymknięte. Włosy odchylone do tyłu, opadające szeroko na plecy, zdobione cienkimi rytymi liniami. Głowa nakryta obręczą (brak kabłąków i krzyża). Z przodu podstawy ślad po pierwotnym półksiężycu. Rzeźba związana tematycznie z ośrodkiem maryjnym w Skępem na ziemi dobrzyńskiej.