Rzeźba “KRUCYFIKS”
Szczegóły
Autor
Wykonawca nieznany,
Czas powstania
przełom XIX i XX wieku
Miejsce powstania
Włocławek (?), Włocławek (?), kujawsko-pomorskie, Kujawy,
Wymiary
krzyż: 102cm x 40cm, figura: 45cm x 3,4cm, postument: 25cm x 17,5cm x 22cm.
Materiał
polichromia olejna,
Technika
rzeźbienie, polichromowanie,
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
czepiec zabytkowy kujawski, rzeźba sakralna,
Sygnatury
Numer inwentarzowy
MK-6243 E
Opis
Rzeźba pełna. Figura Ukrzyżowanego przybita drewnianymi kołeczkami do prostego krzyża obłożonego na końcach belek listewkami. U szczytu belki pionowej, przybita plakieta w formie banderoli z rytym napisem INRI. Krzyż osadzony w skrzynkowym postumencie na dodatkowej, uskokowej podstawce. W jej licu przybite płaskorzeźbione atrybuty Męki Pańskiej i symbole religijne (gorejące serce).
Korpus Chrystusa prosty. Ręce szczupłe, ukosem wyniesione w górę. Klatka piersiowa szeroka, ze słabo zaakcentowanym żebrowaniem. Nogi równolegle ułożone, złączone, prawa stopa założona na lewą. Perizonium długie, umieszczone nisko na biodrach, drapowane płytko, dwoma końcami opada po bokach i od frontu, na lewym udzie. Głowa mocno opuszczona i silnie skierowana na prawe ramię, z krótkimi kosmykami włosów z obu stron. Twarz trójkątna, rysy wydatne. Korona pleciona miękko z dwóch gałązek, z trzema rzędami nabitych cierni.
Polichromia wykazuje ślady przemalowań. Ciało biało-beżowe; okolice rany w prawym boku czerwone.; włosy czarne; korona czarna; na perizonium ślady złotej; krzyż wraz z postumentem czarne; lico postumentu i płaskorzeźbione symbole złote; boczne ścianki i wierzch postumentu czarne, z zielonkawo-seledynowymi plamami, imitującymi marmur; plakieta czerwona; złuszczenia malatury na znacznych partiach rzeźby; ręce Chrystusa wykonane osobno i połączone z korpusem.