Rzeźba “KRUCYFIKS”

Włodowski Józef,
1868 rok
Likiec, Skępe, kujawsko-pomorskie, ziemia dobrzyńska,
figura: 28cm x 27cm, krzyż: wys.całk.67cm x 30,5cm.
polichromia olejna (na podkładzie gipsowym),
rzeźbienie, polichromowanie,
rzeźba, rzeźba chłopska, rzeźba sakralna, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, krucyfiks,

Rzeźba pełna, przybita do prostego krzyża, którego ramiona zakończone są nabitymi listewkami. Krzyż osadzony w prostokątnej, profilowanej podstawie. U szczytu belki pionowej ukośna wstęga, z wypukłym napisem INRI. Korpus ciała Ukrzyżowanego Chrystusa przechylony w prawo, tworzy lekkie, esowate wygięcie. Ręce silnie naprężone, ukosem skierowane ku górze. Lewa dłoń mocno zaciśnięta; w prawej, palec wskazujący wyprostowany. Tors szczupły, z zaakcentowaniem płycinowych żeber. Nogi lekko ugięte w kolanach, o naprężonych mięśniach, prawa stopa nałożona na lewą i przybita do krzyża. Perizonium krótkie, przeplecione przez sznur, plastycznie modelowane głębokimi, ukośnymi draperiami, zbiega się u prawego boku. Głowa pochylona na prawe ramię, z kosmykiem spadających włosów, modelowana realistycznie, okryta koroną cierniową, plecioną z dwóch gałązek, z nabitymi cierniami. Od spodu podstawy odręczna sygnatura ołówkiem "Robił Józef Włodowski dn 23 stycznia 1868". Rzeźba ze śladami przemalowań; figura złota; listwy podstawy i plakieta złote; środkowa część podstawy morsko-zielonkawa, z przebiciami wcześniejszej jasnej, krzyż pomalowany na czarno; ręce wykonane oddzielnie i połączone z figurą; ubytek drewna w prawej stopie; liczne otarcia polichromii. Sygnatura wykonana ołówkiem przez autora jest bardzo starta, możliwe, że nazwisko jest inne. Rzeźba pozyskana została do zbiorów muzealnych we wsi Likiec koło Skępego. Badania penetracyjne tam prowadzone, nie zarejestrowały współcześnie tego nazwiska.