Rzeźba KRUCYFIKS
Szczegóły
Autor
Wykonawca nieznany,
Czas powstania
brak danych
Miejsce powstania
kujawsko-pomorskie, ziemia dobrzyńska,
Wymiary
figura: 46cm x 39cm, krzyż: 84cm x 48cm.
Materiał
polichromia olejna (na podkładzie kredowym),
Technika
rzeźbienie, polichromowanie,
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
rzeźba sakralna, rzeźba, rzeźba chłopska, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, krucyfiks,
Sygnatury
Numer inwentarzowy
MK-4618 E
Opis
Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanegio pełna. Figura drewnianymi kołkami przybita do prostego krzyża, wykonanego z beleczek, zwieńczonych gałkami. Krzyż osadzony w wysokiej podstawie w formie profilowanej gałki; pierwotnie wsparty był na trzech nóżkach, o czym świadczą otwory od spodu.
Figura. Korpus prosty, z charakterystycznym, bardzo nienaturalnym przewężeniem pasa i silnie rozbudowanymi biodrami. Ręce wyprostowane, lekkim ukosem skierowane ku górze. Bardzo silnie zaakcentowany dolny zarys klatki piersiowej, z wyraźnym uskokiem, z rytmicznymi wgłębieniami na łukowatej linii. Żebrowanie płytkie. Nogi złączone na całej wyskości, lekko ugiętych w kolanach, stopy ściągnięte silnie w dół, prawa nałożona na lewą. Perizonium, szerokim płatem okrywa lewy bok postaci, półkoliście odsłaniając biodra, następnie zbiega się u prawego boku, opadając tam sztywnym końcem blisko uda. Jego powierzchnia zdobiona nierównymi, krótkimi żłobieniami. Głowa pochylona na prawe ramię, z długim pasemkiem włosów, spadających na pierś. Twarz szeroka, modelunek realistyczny, charakterystyczna spiczasta bródka. Korona pleciona luźno z dwóch gałązek, posiada nabite ciernie.
Ciało jasnopopielate; zarost twarzy, włosy i korona ciemnobrunatne; perizonium ciemnochabrowe; tył figury opracowany pobieżnie, niepolichromowany; krzyż i podstawa czarne; ręce wykonane osobno i połączone z figurą.