Rzeźba “KRUCYFIKS”
Szczegóły
Autor
Wykonawca nieznany,
Czas powstania
koniec XVIII w. lub pocz.XIX w.
Miejsce powstania
Augustynowo, Izbica Kujawska, kujawsko-pomorskie, Kujawy,
Wymiary
figura: 54cm x 47cm, krzyż: 80cm x 51cm.
Materiał
polichromia olejna (na podkładzie gipsowym),
Technika
rzeźbienie, polichromowanie,
Właściciel obiektu
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
Słowa kluczowe
rzeźba, rzeźba chłopska, rzeźba sakralna, rzeźba w drewnie, rzeźba zabytkowa, krucyfiks,
Sygnatury
Numer inwentarzowy
MK-4588 E
Opis
Rzeźba pełna, drewnianymi kołeczkami przybita do prostego krzyża.
Korpus Chrystusa prosty. Ręce w sposób nienaturalny ugięte w łokciach, ukosem wyniesione ku górze, o charakterystycznych, otwartych dłoniach. Klatka piersiowa uformowana w klin, pocięta poziomym, schematycznym żebrowaniem. Nogi ułożone blisko siebie, lekko ugięte w kolanach, prawa stopa nałożona na lewą. Wąskie biodra, bardzo skąpo opina perizonium, uformowane w fałdy na kształt litery V. Głowa nieznacznie schylona w dół, z pochyleniem na prawe ramię. Twarz trójkątna, modelowana płasko z charakterystyczną, trójkątną brodą, wcinającą się w piersi. Włosy sztywną płaszczyzną opadają na kark. Chrystus nie posiada wyrzeźbionej korony cierniowej.
Polichromia ze śladami przemalowań. Ślady beżowej, cielistej, brązowej i złotej, nakładają się na siebie, ślady czerwieni na prawym boku i dłoniach, krzyż brązowy; ręce wykonane oddzielnie i połączone z korpusem, nogi wykonane z dwóch kawałków, w okolicach kolan i ud łączone drucianymi klamrami; ubytek prawej stopy.
Rzeźba jest bardzo pięknym przykładem twórczości artystycznej, cechującej się rozwiązaniami formalnymi, typowymi dla ludowej ekspresji. W tym zabytku jest to widoczne w wyolbrzymieniu głowy, kontrastującej ze smukłym korpusem Chrystusa oraz nienaturalnie przedstawionych rękach z dużymi, otwartymi dłońmi.