Rzeźba, Jaszczurka

terakota, patyna,
formowanie,
zwierzęta, secesja,
Na podstawie sygnatura oraz data: "W. Bębnowski. 1922 rok, Aleksandrów Kujawski".
MK-3038 S

Rzeźba pełna przedstawiająca gada spoczywającego na postumenciku o kształcie klina. Jaszczurka przylega korpusem i ogonem do powierzchni postumentu, przy czym cztery czteropalczaste pazury i ogon wymodelowane są reliefowo. Jaszczurka w naturalnej wielkości przedstawiona jest z zaznaczeniem szczegółów anatomicznych. Podniesiony łepek ma zaznaczony pyszczek, otwory nosowe i oczy. Grzbiet groszkowany, na brzuchu pionowe płytkie żłobki, podkreślona linia kręgosłupa. Ogon jest poprzecznie płytko żłobkowany, zawinięty na bok postumentu. Postument na ściance frontalnej zdobiony dwoma rodzajami płytkich żłobkowań. Boki postumentu zdobione spływami wolutowymi. Powierzchnia dopełniająca spływy jest nieregularnie płytko żłobkowana. Rzeźba malowana jest na czarno i patynowana zielenią.