ROZDRABNIACZ do buraków na paszę

nieznana,
1939-1945
Leslau a.d. Weichsel (Włocławek) (okupacja niemiecka),
Wys. całk. 104, 5 cm , szer. całk 45 cm, dł. całkowita 91 cm, szer. koryta 37,5 cm, śr. koła zamach. 58 cm
żeliwo (, drewno),
wyrób fabryczny,
,

Dwie okrągłe tarcze o kształcie talerza, stykające podstawami, umieszczone w żeliwnym ażurowym korpusie o kształcie prostopadłościanu. Korpus jest ażurowy, z promieniście umieszczonymi otworami (okrągłymi na otoku i bliżej środka oraz podłużnymi w pasie pomiędzy). Górna część korpusu rozszerza sie i ma kształt rozszerzonego trapezu, z równoległymi, pionowymi, podłużnymi otworami. Zasada działania: Talerze obracając się za pomocą koła zamachowego przesuwały buraki wypustki wyszarpywały drobne kawałki, przyspieszając ich rozdrobnienie, następnie masa przeciskała się przez koliste otwory w talerzach lub spadała przez otwory w korpusie. Zastosowanie buraków pastewnych zmniejszyło sie razem ze wzrostem popularności wysłodków z buraków cukrowych, które wykorzytywano do robioienia kiszonki na paszę.