Opielacz polowy z wymiennymi ostrzami

nieznana,
XIX-XX w.
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Kowal,
dł całk 159 cm, średnica kółka 37 cm, dł. rączek 122 cm, rozstaw rączek 47 cm, dł. stelaża 26 cm
metal (, drewno),
wyrób fabryczny,
,

Opielacz złożony jest z korpusu, kółka i dwóch rękojeści. Korpus żeliwny, w kształcie prostokąta o zaokrąglonych brzegach, posiada wycięte otwory do mocowania odpowiednich końcówek. Kółko metalowe z 6 szprychami i lekko wyprofilowaną obręczą, łączy się z korpusem za pomocą paska blachy przymocowanej śrubą na obu końcach. Rękojeści drewniane, od dołu otoczone paskiem blachy, powyżej wzmocnione drewnianą poprzeczką, a bliżej uchwytów metalowym prętem. Opielacz ma możliwość wymiany końcówek w zależności od potrzeby – został zakupiony z kompletem dwóch podłużnych nożyków do podcinania korzeni i radlicą.