OBRAZEK DEWOCYJNY “MATKA BOSKA SKĘPSKA”

nieznany,
przed 1939 r.
Kujawy, kujawsko-pomorskie, Lubień Kujawski, Kłóbka,
wys.12,5 cm, szer. 9,7 cm
papier, szkło, blacha, tektura, farba,
druk,
dewocjonalia,

Obrazek z wizerunkiem MB Skępskiej. Mały prostokątny oleodruk naklejony na owalnie wyciętą tekturę i przeszklony owalną szybką. Od spodu brzeg szybki na głębokości 2 cm tworzy czarny pas bordiury, oddzielony od wizerunku cienką złocistą linią oraz drugą biegnącą, 0,5 cm od niej w głąb. W ten sposób wizerunek widoczny jest w owalu. Przedstawia Madonnę w całej postaci stojącą na sierpie półksiężyca z profilem twarzy ludzkiej w jego górnej krawędzi. Maryja odziana w długi srebrzysty płaszcz zdobiony wiciami roślinnymi złocistej barwy. Dłonie w rozcięciu płaszcza w geście modlitewnym, twarz subtelna, karnacja cielista, włosy sfalowane opadają na ramiona, na głowie korona kabłąkowa zwieńczona krzyżem. Wokół głowy świetlista, promienista gloria. Srebrny półksiężyc podtrzymywany przez dwa anielskie putta, trzymające w dłoniach różańce. W tle, na brązowym kolorze, liczne wota koniczyny, serca, krzyżyki srebrzyste lub złociste, wieńczone różowymi lub błękitnymi kokardkami. Tył obrazka poza tektura obłożony cienką blachą, a trzy warstwy: szyba, tektura i blacha spięte na obwodzie wąskim paskiem miedzianej blaszki nachodzącej nieznacznie na przód i tył obrazka (ok. 3 mm). Brak koluszka.