Obraz “Sen”

wys. 36,8 cm, szer. 42,8 cm
płótno,
olej,
park, sen, dziecko, dziewczynka, lalka,
w lewym dolnym rogu czerwoną farbą:"L.Bigosiński"
MK-468 S

Kompozycja w leżącym prostokącie przedstawia grupę dzieci wokół łąwki stojącej w ogrodzie. Na ławce ustawionej niemal na wprost widza leży śpiąca dziewczynka, druga dziewczynka siedzi na końcu łąwki po prawej stronie. Pod ławką dziecko z wyciągniętą ręką sięga po lalkę siedzącą na ziemi na pierwszym planie. W głębi, pomiędzy głowami dziewczynek na ławce widoczna jest dwójka dzieci. Śpiąca dziewczynka podpiera główkę na rączce zgiętej w łokciu i podobnie jak nóżka zwisającej poza łąwkę. Dziewczynka ubrana jest w jasnoniebieską sukienkę, w gęstych blond włosach ma wpiętą tego samego koloru kokardkę. Siedząca dziewczynka pochyla się w lewo, twarz ma skierowaną en face, pod zgiętą na łąwce nogą na złożone dłonie. Ma krótkie jasnobrązowe włosy, duże ciemne oczy skierowane w prawo, zdziwiony i smutny wyraz twarzy. Ubrana jest w krótką, brązową sukienkę bez rękawów.Dwójka dzieci w głębi ma płowe włosy i oranżowe ubrania. Dziecko pod ławką jest nagie. Karnacje dzieci opalone. Tło ciemnozielone, z obu stron krzewy winnej latorośli opierające się na drewnianych listwach pergoli. Światło rozkłada się na górnych partiach główek dzieci i rozjaśnionych listkach ponad nimi.