Obraz “Portret kobiety we wnętrzu”

Królikowska Henryka,
Polska, Włocławek (?),
21,8 x 33 cm
płótno, farba olejna,
malowanie,
portret, kobieta, kwiaty,
W prawym, dolnym rogu sygnatura "H.Królikowska"
MK-3084 S

Kompozycja w leżącym prostokącie, przedstawia kobietę w średnim wieku siedzącą w pokoju.Kobieta siedzi z prawej strony na dużym zielonym fotelu. Zwrócona jest w stronę okna widocznego we fragmencie po stronie lewej. Pomiędzy portretowaną a oknem stoi podłużny stół nakryty białym obrusem. Postać kobiety zwrócona jest 3/4, twarz pokazana jest w profilu, Kobieta ma zamknięte oczy, długi nos, jasne, skręcone włosy zaczesane do góry. Ubrana jest w błękitną suknię. Na ramionach ma narzucony jasnobrązowy płaszcz, na stole stoi wazon z dużymi białymi i fioletowymi kwiatami, na parapecie 3 doniczki z małymi roślinami. Za oknem widać zielone drzewa. Tło za fotelem i wokół stołu gładkie, ciemnobrązowe. Farby nakładane są cienką warstwą, szerokimi plamami, cienie zaznaczone są niebieskimi smugami ( na bielach, błękicie i brązach).