Obraz, Pejzaż wiejski ze sztafażem

wys. 57 cm, szer. 87,5 cm
płótno,
olej,
pejzaż, wieś, kościół, architektura drewniana, koń, drzewo,
l. d. W.Brochocki 1872
MK-6098 S

Obraz przedstawia wiejską scenę. W letnim pejzażu na piaszczystej drodze wiodącej przez środek obrazu widać stojący wóz z dwoma końmi. Para wieśniaków rozmawia przy wozie, po prawej stronie widać inne odpoczywające postacie. Za drogą widać natomiast dalszą grupę wieśniaków zajętych zbiorami. W tle artysta pokazał stojący wśród roślinności drewniany kościół otoczony palisadą. W oddali widać pola, zieleń i drewniany wiatrak. Lewą partię obrazu zajmuje roślinność pokazana na piaszczystym pagórku i rozłożyste drzewo. Obraz został namalowany w realistycznej konwencji, z zachowaniem dużej wierności w ukazaniu pejzażu, postaci i perspektywy powietrznej. Dzieło jest doskonałym przykładem z monachijskiego okresu twórczości artysty. Obraz "Pejzaż wiejski ze sztafarzem" został zakupiony do kolekcji MZKiD dzięki dofinansowaniu w ramach Programu "Kolekcje Muzealne 2017" MKDiN.