Obraz “Chata przy krzyżu”

Bouchard Ludwik (1828-1912),
ok. poł. XIX w.
Polska,
13,5x15,6 cm
płótno, sklejka,
olej,
wieś, dom, krzyż,
brak
MK-5635 S

Kształt pola obrazu owalny. Obraz naklejony na sklejkę w kształcie prostokata leżącego. Przedstawia pejzaż polski, wiejski ze sztafażem. Z lewej strony pośrodku kompozycji drewniana duża chata ukazana w perspektywie, obok niej krzyż, przy nim mała sylwetka stojacej kobiety w białej, długiej sukni, po prawej fragment drewnianego płotu.Pierwszy plan wypełnia piszczyste podwórze, częściowo porośnięte trawą. Chata z drewnianych bali, nakryta dachem czterospadowym pokrytym strzechą. Dach zniszczony, załamany do środka z widocznymi przeświatami na krokwie. Za chałupą przy lewej krawędzi drzewa, z jednym znacznie wyższym od busynku. Pod linią horyzontu w połowie obrazu za krzyżem droga skrecajaca w lewo ukazana w perspektywie.Niebo jasnobłękitne z rozświetlonymi swiatłem z lewej strony gęstymi chmurami.Owal płótna obwiedziony złotym paseczkiem. Narożniki pomalowane na brązowo.