MATKA BOSKA SKĘPSKA – rzeźba w drewnie.

Błaszczyk Feliks,
1948 rok
Polska, Kujawy, kujawsko-pomorskie, Nieszawa, Waganiec,
wys.36cm.
drewno,
rzeźbienie,
rzeźba, M.B.Skępska, rzeźba współczesna, rzeźba sakralna, rzeźba ludowa, rzeźba w drewnie,
Z tyłu na podstawie namalowana data wykonania figurki "1948r."

Rzeźba wykonana w drewnie, przedstawia postać M.B.Skępskiej, z zachowaniem wszystkich cech formalnych tego przedstawienia ikonograficznego. Figurka wykonana oddzielnie i przybita do podstawy, samodzielnie wykonany półksiężyc. Podstawa dwustopniowa, o żłobionych krawędziach oraz ściankach: górny stopień podstawy posiada kanelowanie pionowe, natomiast dolny żłobienia skośne, na krzyż - podstawa w dwóch kolorach; w górze brązowa, w dole zielona. Płaszcz Madonny posiada dekorację roślinną w przedniej części. Stanowią ją po jednej i drugiej stronie łodygi lekko wygięte, od których odchodzą gałązki z licznymi listeczkami. Całość pomalowana na kolor złoty. W górnej partii płaszcza nieduże, znaczne wgłębienie, w którym znajdują się modlitewnie złożone dłonie Madonny, w kolorze jasnobrązowym. Wnętrze tego wgłębienia koloru zielonego. Brak jest płaszczyzny, uzyskanej poprzez zaznaczanie przez rzeźbiarzy rozcięć płaszcza. Tutaj widoczna jest jedynie krawędź. Twarz o rysach nieregularnych. Włosy dochodzące do wysokości dłoni, kanelowane pionowo. Głowa nakryta koroną, złożoną z czterech kabłąków, pomalowana na złoto. Włosy brązowe. Półksiężyc w kolorze srebrnym, posiada zaznaczoną twarz ludzką. Z tyłu, na podstawie, namalowana data wykonania figurki " 1948".